Еманюел Макрон: Позицията на Джо Байдън ще позволи да се ускори работата над нова концепция за НАТО
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Подкрепата на американския президент Джо Байдън за европейска стратегия за сигурност ще ускори работата по нова концепция на НАТО и ще укрепи стратегическата автономия на Европа. Това заяви френският президент Еманюел Макрон на пресконференция преди началото на преговорите си с германския канцлер Ангела Меркел, предава ТАСС, цитирана от „Фокус”.
Той отбеляза, че по време на срещата на върха на НАТО в Брюксел президентът Байдън е приветствал решението на европейците да развиват свой собствен механизъм за сигурност и е обещал да подкрепи тази инициатива.
„Можем да завършим тази работа по нова концепция на НАТО, защото имаме партньор, който активно участва в нашите дискусии и вярва в сътрудничеството и многостранността - заяви Макрон, оценявайки перспективите за работа с администрацията на Байдън. - Мисля, че успяхме да утвърдим идеята, че европейската стратегия за сигурност не е алтернативен проект на НАТО, а независим механизъм. Европейците трябва да допринесат за общата сигурност, особено по отношение на своите съседи“.
Страните от ЕС трябва да развият общ подход към отношенията с Русия, казва Еманюел Макрон.
„Редовно се сблъскваме с провокации, както и с нови конфликти. Ето защо е необходимо да се изработят правила в отношенията с Русия“, заяви той в контекста на подготовката за предстоящата среща на върха на лидерите на ЕС.
Френският лидер подчерта, че страните от ЕС „трябва да се споразумеят за начини за реагиране на провокации“, но в същото време „да намерят начини за взискателен диалог“.
На предишното заседание на Съвета на ЕС в края на май, лидерите на страните-членки възложиха на ръководителя на дипломацията на общността Жозеп Борел да подготви доклад за отношенията между ЕС и Русия за планираната среща на върха през юни. По това време германският канцлер Ангела Меркел заяви, че ЕС е стигнал до заключението, че страните често се придържат към различни линии по отношение на Руската федерация, а общата политика е много важна.
Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че съдържанието на съвместния доклад на Борел и Европейската комисия за политиката на ЕС в отношенията с Русия има идеологически характер. Според нея стратегията на ЕС не доближава перспективата за нормализиране на взаимодействието между Москва и Брюксел. Захарова нарече също категорично неприемливи „натрупаните безпочвени обвинения относно прогнозата за някои хибридни и други заплахи за интересите и целостта на Европейския съюз