Емил Радев: Върховенството на закона означава недопускане на двоен стандарт към различните държави членки
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Върховенството на закона означава недопускане на всяка форма на двоен стандарт към различните държави членки. Това каза българският евродепутат Емил Радев по време на обсъждането в европарламента на въвеждането на нов постоянен механизъм за наблюдение на върховенството на закона в ЕС. "ЕНП подкрепи това още миналата година - защита на върховенството на закона и на демократичните ценности", заяви още той.
"Първата и последната дума е на гражданите и те се произнасят на изборите и ще се съсредоточим върху защитата на системата, осигуряваща равнопоставеност на политическите партии и да гарантираме контрол на избирателните процеси и затова трябва да гарантираме свобода на словото и на медиите", заяви зам.-председателят на ЕК Вера Юрова.
"Европейските ценности не са за продан, заяви зам.-председателят на ЕК Вера Юрова. Ще продължим да преследваме нарушенията. Взаимното доверие и сътрудничеството са в основата на ЕС", добави тя.
"Подкопали сме нещо, смятахме, че принципите на правовата държава е нещо, присъщо на целия ЕС, и смятахме, че така ще бъде винаги, и няма нужда да защитаваме тези ценности, но сгрешихме, и сега трябва да засилим инструментариума, каза Юрова. Имаме нужда от нов превантивен механизъм, който включва доклад за прозрачна методика и ще води до диалог с държавите членки, допълни тя. Трябва да има условия за зачитане на принципите на правовата държава в рамките на финансирането на ЕС, подчерта еврокомисарят. ЕС трябва да помогне на гражданите да се създадат възможности за развитие в обещаващи сфери, подчерта Юрова. Не може да се разпределят големи суми, когато атмосферата е на намаляващо доверие, допълни тя. И комисията, и съветът, и парламентът трябва да намерим начин как да работим. Не трябва да мислим, че основните права са перпетум мобиле, което си работи, без да полагаме грижи", заключи тя.
Мнозинството в Европейския парламент изрази готовност да подкрепи въвеждането на нов постоянен механизъм за наблюдение на върховенството на закона в ЕС.
Предстои тази седмица евродепутатите да гласуват резолюция, в която се очаква да одобрят законово задължение общностните институции да следят за спазването на ценностите, залегнали в договора за присъединяване. Налагането на наказания при нарушения засега липсва, особено от страна на Европейската комисия, отбеляза вносителят на предложението Михал Шимечка ("Обнови Европа", Словакия).