Емил Радев: Решенията на ЕС относно миграционния поток трябва да са валидни за всички европейски граници
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
По време за заседанието на комисията по правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент в сряда следобед се проведе дебат относно миграцията към ЕС и миграционната криза в централното Средиземноморие, в който участие взеха бившият премиер на Италия Енрико Лета, началник персонал на италианската флота Джузепе де Джорджи и директора на Службата за помощ на мигрантите в открито море бригаден генерал Рет Мартин Шереб.
В контекста на обсъжданията, българският евродепутат от ЕНП/ГЕРБ Емил Радев приветства решението на Европейския съвет за спешни мерки за релокация на бежанци в рамките на ЕС, както и резолюцията на ЕП, която настоява за квоти за бежанци в държавите-членки. "Винаги съм настоявал за повече европейска солидарност и споделяне на миграционната тежест между всички държави-членки в зависимост от техните възможности и съм уверен, че Европейската комисия ще включи тези предложения в програмата за миграцията, която ще бъде приета на 13 май", заяви той.
Според Емил Радев тези мерки са важна стъпка към промяна на европейското законодателство за убежище и не само ще облекчат натиска в държавите-граници на ЕС, но и ще гарантират спазване на стандартите за прием на бежанци и за запазване на живота на търсещите убежище.
Българският евродепутат от ГЕРБ настоя мерките, които ще бъдат предприети на европейско ниво, да не се фокусират върху определен граничен регион като централното Средиземноморие, а да вземат под внимание всички европейски външни граници в близост до конфликти, каквато е България. Емил Радев бе категоричен, че ако решенията, които ЕС разработи, касаят единствено една определена територия, то трафикантите на хора ще намерят друг път към Европа, а именно източната морска граница през Черно море. "Вече има данни това да се случва, така че предложенията на ЕП трябва да са валидни за всички държави-членки", заяви в заключение Радев.
По време да дебата евродепутатите и участниците се обединиха около идеята за необходимостта от задължителни квоти за бежанци във всички държави-членки, което ще доведе до промяна на сегашното европейско законодателство. Те настояха и за засилване на сътрудничеството с държавите, от които произхождат и през които преминават миграционните потоци с цел по-ефективна борба срещу трафикантите на хора. Не на последно място, евродепутатите настояха за спасителни операции в Средиземноморието, за да бъдат предотвратени трагедии с лодки с мигранти като тези от м. април.