ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Американското правителство не може да изиска от “Apple” да отключва „iPhone”-и заради криминални разследвания, пише „Индипендънт”. Това установи нюйоркски съд, натоварен с дело за разпространение на наркотици, по което смартфон на заподозряно лице е веществено доказателство.
Това е пореден епизод в битката между технологичния гигант и американското правосъдно министерство относно защитата и неприкосновеността на потребителските данни.
Правителството поиска достъп по нюйорското разследване през октомври. Два месеца по-късно съд в Калифорния нареди на „Apple” да предостави на властите достъп до информацията в телефона на един от нападателите-джихадисти от Сан Бернардино. В малкия калифорнийски град семейство-радикални ислямисти застреля 14 души, преди да загине в престрелка с полицията.
Съдията Джеймс Оренстейн от Бруклин, Ню Йорк, оповести решението си, че няма законова основа, с която “Apple” да бъдат принудени да свалят защитните средства на телефонът, конфискуван при наркоразследването.
Неговото отсъждане съответства на аргументите на „Apple” относно случая в Сан Бернардино. Калифорнийският съдия Шери Пим няма да бъде ограничена от отсъждането на колегата й, но и в двата случая правителството иска достъп на базата на закон от 1789 година. Според него, съдиите могат да изискват изпълнение на отсъжданията им. Американското правосъдно министерство изрази разочарованието си от отсъждането на Оренстейн и планира да качи делото на по-висока инстанция в същия федерален район.
Въпросният смартфон „iPhone 5s” е конфискуван от Службата за борба с наркотиците при претърсване на апартамента на заподозрян за наркотрафик в Куинс, Ню Йорк, през 2014 година. Властите поискаха достъп до телефона през 2015г., но по-късно обвиняемият пледира, че е виновен. Въпреки това, и „Apple” и правосъдното министерство пожелаха съдията да се произнесе за телефона.
Според прокурорите, от 2008г. насам „Apple” са се съобразявали и са давали достъп до устройства при криминални разследвания в 70 различни случая. При много от тези случаи става въпрос за по-ранни модели на смартфоните, които не изискват специален софтуер за отключване.
Случаят в Ню Йорк е първият, при който технологичната компания отказва да отключи телефон заради разследване. В последствие “Apple” отказа да съдейства на властите в 12 други случая, като според технологичната компания става въпрос за защита на неприкосновеността на личната информация на потребителите и реномето на компанията.