ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ръководителката на дипломацията на ЕС Федерика Могерини и европейският комисар по разширяването Йоханес Хан следят много отблизо и с голямо безпокойство” въвеждането на извънредното положение в Турция. Това заявиха те в четвъртък, като подновиха искането на европейците Анкара да уважава върховенството на закона. "Тази декларация следва последните неприемливи решения, свързани с образованието, правосъдието и медиите", добавят те.
"Призоваваме турските власти да спазват при всички случаи върховенството на закона, правата на човека и основните свободи, включително правото на всеки на справедлив съдебен процес", продължават Могерини и Хан. Досега 10 410 души са арестувани, 4060 са задържани, посочи в четвъртък вечерта турският президент Реджеп Ердоган. Комисарят и на върховен представител на европейската дипломация подчерта уверенията на Ердоган, че въвеждането на извънредното положение няма да се отрази по никакъв начин на демокрацията в страната му. В Турция се вихри чистка вече седмица след неуспешния опит за преврат. Около 60 хиляди души, включително и военни, съдии и учители, бяха арестувани, задържани или уволнени в рамките на дни.
Генералният секретар на организацията Съвет на Европа Турбьорн Ягланд е получил уведомление от турските власти за намерението им в страната да бъде спряно действието на Европейската конвенция по правата на човека. Това ще трае, докато е в сила извънредното положение в Турция.
Това се казва в заявление на сайта на организацията, публикувано в четвъртък. БГНЕС припомня, че САЩ изразиха безпокойство във връзка със ситуацията в Турция, но засега липсва осъждане на действията на властите. Загрижеността бе изразена на редовната среща с журналисти от говорителя на Държавния департамент Джон Кърби. „Ние сме загрижени от това, което се случва в Турция, с чиито власти поддържаме тесен контакт.
Следим за развитието на ситуацията”, отбеляза Кърби. „Нашите опасения се отнасят и към извършения опит за сваляне на демократичното правителство от въоръжените сили. Изразяваме и дружеска загриженост по повод демократичните институции, които трябва да осъществяват дейността си в съответствие със закона, съответните правни процедури и тяхната собствена конституция”. В сряда държавният секретар на САЩ Джон Кери подкрепи действията на Анкара в реакцията на опита за преврат в страната. Кърби повтори думите на началника си, а на призивите на журналистите да осъди турските власти отговори с отказ. След неуспешния опит за военен преврат и последвалите мащабни чистки в армията, съдебната система, администрацията и сектора на образованието, на прицел са всички агенции и регулатори.