ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Европейският съюз обеща мерки, за да отговори на пълното прилагане на закона "Хелмс-Бъртън” от САЩ, което ще отвори пътя за съдебни дела в американските съдилища за конфискувана от Куба собственост.
ЕС смята, че ходът на САЩ противоречи на международното право и Брюксел ще използва всички подходящи мерки за справяне с последиците от закона "Хелмс-Бъртън”, включително във връзка с неговите права на СТО, гласи изявление на шефа на дипломацията на ЕС Федерика Могерини.
Администрацията на президента Доналд Тръмп обяви, че ще разреши воденето на съдебни дела в американските съдилища за имущество, конфискувано от комунистическото правителство на Куба, като наложи прилагането на закона "Хелмс-Бъртън” от 1996 г., който беше отменена от последователни президенти.
"Европейският съюз изразява дълбоко съжаление за пълното активиране на закона „Хелмс-Бъртън” (LIBERTAD) от САЩ от 1996 г.”, каза Могерини.
"Решението е нарушение на ангажиментите, поети в споразуменията между ЕС и САЩ от 1997 г. и 1998 г., които оттогава са били спазвани от двете страни без прекъсване“, посочи още тя.
По думите й това ще предизвика ненужни търкания и ще подкопае доверието и предвидимостта в трансатлантическото партньорство, съобщава БГНЕС.
В резултат на действията на американското правителство кубинско-американците с американско гражданство от четвъртък могат да предявят иск за обезщетение в американските съдилища от кубинското правителство или частни компании заради "откраднатите" им имоти на острова. Активирането на закона „Хелмс-Бъртън” има за цел да отслаби кубинското правителство, което Вашингтон счита за стоящо зад президента на Венецуела Николас Мадуро и президента на Никарагуа Даниел Ортега.