Ето я цялата истина за металните врати в парламента - само Никола Минчев може да разрешава защитни съоръжения във и извън сградата
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сегашният председател на Народното събрание от П-тата на Кирил Петков и Асен Василев - Никола Минчев, се опитва да се оправдае за безхаберието си на поста и да прехвърли отговорността за железните врати, които се появиха от вътрешната страна на централния вход на парламента. По-рано днес Минчев набеди за въпросните врати главния секретар на Народното събрание и не призна собствената си вина за това, че сградата на съединението все повече заприличва на блиндирана и барикадирана крепост.
Това установи ПИК след подробно проучване на въпроса за защитните заграждения в и извън Народното събрание. Причината - изненадващо появилите се метални врати от вътрешната му страна, за които ПИК съобщи преди всички.
Както редица фактори в държавата многократно обясниха, въпреки значителните на брой критични ситуации около парламента през последните 33 години нито една от управляващите политически сили и излъчените от тях председатели на Народното събрание не си позволиха да отбраняват сградата по начина, по който това се прави в момента.
Най-стабилната защита, с която парламентът се е сдобивал при всички атаки на протестиращи, са т.н. "подвижни решетки", обясниха пред ПИК сведущи в осигуряването на безопасността и на сградата, и на депутатите.
Но дори и те не могат да бъдат сложени без разрешението на председателя на Народното събрание. В случай - Никола Минчев.
Когато се иска и разрешава поставянето на защитни съоръжения от външната страна на Народното събрание, според правилата това се координира именно между ръководството на парламента и главния секретар на МВР. Последната си дума обаче казва председателят, обясняват те.
По принцип се смята, че загражденията от външната страна на сградата не са желателни и всеки що-годе грамотен пиар би трябвало да обясни на председателя на Народното събрание, че това е лошо послание към гражданите, защото показва страха на съответните управляващи от тях. А когато тези заграждения са постоянни, както сегашната дълга метална висока над половин метър стена с метални подпори, става дума буквално за паника на управляващите от гражданите.
През 2018 и 2019 г. МВР е настоявало пред парламента да има такова ограждение, но тогавашните председатели на Народното събрание в лицето и на Димитър Главчев, и на Цвета Караянчева от ГЕРБ категорично са се противопоставили на поставянето му, научи ПИК
Не по-малко критична беше ситуацията около парламента и през 2013 и 2014 г., когато председател на парламента беше Михаил Миков от БСП. Тогава от МВР обаче твърдо са останали на позицията, че заграждения извън подвижните решетки няма да има. И сградата ще се защитава с жива сила, тоест с присъствието на полицаи.
Подобна беше ситуацията и през 2020 г. не само на пл. "Народно събрание", но и пред бившия партиен дом, където т.н. протестиращи атакуваха и него, и сградата на Министерския съвет. И тогава управляващите от ГЕРБ и МВР са взели решение защитата на сградите да се осъществява само с присъствието на жива сила, тоест на полиция и жандармерия. А когато се налага да има ограждения, те да са единствено във вид на подвижни решетки.
Подобно е положението и когато става дума за слагането на защитни съоръжения и вътре в сградата на Народното събрание. Тогава обаче координацията се извършва между ръководството на парламента в лицето на главния секретар и НСО, тъй като полицията няма право да влиза там. И, независимо от предложенията на НСО и разговорите, водени от главния секретар на парламента, последната дума дали те да бъдат изпълнени или не има именно председателят на Народното събрание, обясниха пред ПИК експерти.
Така че при всички случаи нито външните, нито вътрешните заграждения в Народното събрание могат да бъдат поставени без съгласието, тоест без подписа на актуалния председател на парламента.
С днешна дата за вида на заприличалата на блиндаж сграда, на ко1то пише "Съединението прави силата", е отговорен единствено и само председателят на парламента от квотата на П-тата на Кирил Петков и Асен Василев - Никола Минчев.
А колко голяма да бъде "зоната за сигурност" извън тази сграда или пред други, където има протести, и колко полицаи и жандармеристи да бъдат ангажирани с охраната на тези сгради вече се определя от МВР. За целта обаче преди това правоохранителните органи следят социалните мрежи, проучват получените сигнали и прочее източници на информация и ги "отработват", както се изразяват самите те. С други думи проучват тяхната състоятелност и достоверност. И тогава вземат решението си.
Така че ако днес виждаме пред Народното събрание, бившия партиен дом или сградата на Министерския съвет струпани несметни сили на реда, включително и водно оръдие, което вече дори не прибират, за това пряката отговорност носи единствено и само вътрешният министър Бойко Рашков. Той, заедно с назначените от него служители, преценява колко голяма е опасността от протестиращите граждани.
Очевидно е, че само след няколко месеца управление на четворната коалиция начело с Кирил Петков и Асен Василев, взривило всички сектори в държавата и цялото гражданство, опасността, която те виждат за себе си, е повече от огромна.
А железните врати от вътрешната страна на централния вход на Народното събрание, които ПИК разкри, говорят за тежък комуникационен и пиар проблем на днешните управляващи и панически ужас от хората, чието доверие искаха, но са наясно, че не го оправдават.
И вече са убедени, че цялата нация ги възприема като "политически шарлатани", по определението на президента Румен Радев, което, разбира се, не сваля от него отговорността за появата им във властта.
Макар че ако трябва да сме честни докрай, президентството не е блиндирано по никакъв начин нито отвън, нито отвътре.
Въпрос на усещане.



