ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
По повод Световния ден на интелектуалната собственост, Жан Мишел Жар, председател на Международната конфедерация на дружествата на композитори и автори (CISAC), направи следното изявление в отворено писмо до ООН от името на четири милиона творци, представлявани от членовете на CISAC, съобщиха от Музикаутор.
"В член 27 (2) на "Всеобщата декларация за правата на човека", приета от Общото събрание на ООН през 1948 г., е посочено, че: "Bсеки човек има право на закрила на моралните и материалните си интереси, които са резултат от каквото и да е научно, литературно или художествено произведение, на което той е автор."
Днес тези думи са валидни толкова, колкото са били и преди 70 години. Културата е това, което обединява хората и е израз на така цененото от ООН и ЮНЕСКО културно многообразие. Достъпът до култура е от първостепенно значение за издигането на човечеството. Това върви ръка за ръка със свободата на словото и свободата да творим.
Също толкова важни в нашите очи са и правата на творците. Без своите морални и материални права, творците ще бъдат лишени от възможността за препитание и от свободата да продължават да създават, а също така ще загубят контрол върху използването на техните произведения.
Поради тази причина на твориците трябва да бъде предоставено справедливо възнаграждение за използването на техните произведения. В музикалния сектор дадохме начало на проекта Fair Trade Music, за да се справим с този проблем. В сектора на визуалните изкуства искаме международен Договор за правото на артиста на препродажба под егидата на Световната организация за интелектуална собственост (WIPO).
Устойчивите творчески екосистеми зависят от признанието, че авторските произведения носят стойност за толкова много сфери на бизнеса, които не биха съществували без тях. В замяна, това което ние - творците, търсим е просто: да получаваме справедливи възнаграждения за използването на нашите произведения и да бъдат защитени правата ни. Призоваваме всички страни, представени в ООН, да подкрепят нашата мисия и да работят с творците по целия свят, за да гарантират по-добро бъдеще на авторите."
Международната конфедерация на дружествата на композитори и автори - CISAC - е водеща световна мрежа от авторски общества (наричани още организации за колективно управление на права – ОКУП).
С 230 дружества-членове в 120 страни, CISAC представлява четири милиона творци от всички географски райони с разнообразен творчески репертоар: музика, аудио-визия, драма, литература и изобразително изкуство.
CISAC работи за защита и популяризиране на правата и интересите на творците в световен мащаб. CISAC дава възможност на организациите за колективно управление на права безпроблемно да представляват творци от целия свят и да гарантират, че събраните възнаграждения за използването на авторски произведения достигат до авторите навсякъде по света. CISAC осигурява най-високите бизнес, правни, информационни и технологични стандарти за защита на правата на творците и в подкрепа развитието на международната мрежа на организациите за колективно управление на права.
Основана през 1926 г., CISAC е неправителствена организация с нестопанска цел със седалище във Франция и регионални офиси в Африка (Буркина Фасо), Южна Америка (Чили), Азиатско-Тихоокеанския регион (Китай) и Европа (Унгария).
Музикаутор е сдружение за колективно управление на авторски права на композитори, автори на литературни произведения, свързани с музика, и музикални издатели. Сдружението е учредено през 1992 г. от 104 български композитори и автори в град София, член е на Международната конфедерация на дружествата на композитори и автори (CISAC) от 1993 г. и на Международното бюро на авторските дружества, управляващи правата за механичен запис и възпроизвеждане (BIEM) от 1996 г. В Музикаутор членуват над 2600 български автори. На базата на договори за взаимно представителство с над 65 чуждестранни авторски дружества, Музикаутор представлява авторите от близо 100 страни в света. Музикаутор е единственото дружество в България, оторизирано да защитава правата на членовете на тези дружества и да отчислява възнаграждения към тях.