Желю Желев пред ПИК: Разбира се, че предпочитам ГЕРБ пред Реформаторския блок! ДПС се корумпира!
В БСП още от началото на прехода разбират промените като премени
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Желю Желев е на 79 г. Доктор на философските науки, президент на Република България между 1990 и 1997 г. Той е съосновател и първи председател на Съюза на демократичните сили – най-голямата антикомунистическа формация в началото на прехода. Разговаряме за актуалната политическа ситуация и за грешките в миналото.
- Д-р Желев, очаквате ли промени в БСП с избирането на новия лидер Михаил Миков?
- В БСП още в началото на прехода разбираха промените като прЕмени. Поради това и не можаха да се развият, както да кажем другите партии в бившия социалистически лагер.
- В някои държави бившите комунистически партии бяха забранени. Това в България можеше ли да се случи?
- Можеше и имаше много сериозна причина, но за съжаление нашата опозиция нямаше политическия опит в това направление – да привлекат тогава хора и от самата БКП, които да подкрепят това, както стана за НАТО. Всички там бяха антинатовци от комунистическо време обаче с течение на времето в това отношение БКП/БСП се обърна при Първанов. Той успя да направи тази реформа в главите на феновете на БСП. Първо това стана при активистите, които държаха облика на БСП, а после и по-широка част на хората започнаха да проумяват, че България трябва наистина да гледа най-вече на своята сигурност и след това да се гледат интересите на самата партия. От това БСП спечели по времето на президента Първанов и това стана официална политика.
- Вие като тогавашен лидер на опозицията усещам, че признавате някаква вина, че БСП не бе забранена.
- Аз и сега го смятам това. Мисля, че основната грешка на демократичната, антикомунистическа опозиция беше, че ние не намерихме необходимата енергия и фантазия, защото в политиката също е нужна фантазия, да бъде разпусната БКП като политическа партия. И за това трябваше да използваме политиката й за превръщане на България в 16-а република на Съветския съюз. Това на какво прилича! То е такова национално предателство, каквото в цялата наша история няма. Тогава нашите журналисти „под сурдинка” отбелязаха това, но днес тези неща се виждат много по-ясно. Айде представете си, че България беше станала наистина 16-а република и ръководството на БКП бяха успели да направят това! Представете си какво щеше да стане при колизията между Русия и Украйна! Щеше да постави България в положение да избира на коя страна да бъде.
- Но бивши съветски републики като Естония, Литва, Латвия се държат много достойно в момента, ако правим такава съпоставка.
- Е, разбира се, но в България щеше да стане това разцепление, тъй като има доста силни антикомунистически настроения и в същото време не бяха направени тези неща. Ние можехме за тази политика – за трите пленума на ЦК на БКП, на които се обсъждаше подробно как България да бъде превърната в 16-а република на Съветския съюз... Не успя, но това беше по времето на Хрушчов, той се оказа, и това се потвърди впоследствие, най-трезвеният политик на онова време от екипа на Сталин. Той неслучайно смъкна култа към Сталин и го разобличи, макар и след смъртта му. Хрушчов успя да елиминира и Берия(, който, ако нямаше смел човек като него, можеше да изколят цялото Политбюро наемници).
- Новия водач на БСП Михаил Миков откога го познавате? С какви впечатления сте от него?
- Познавам го като един от умерените лидери на БКП и след това на БСП. Мисля, че поведението и ходовете, които през последните години и в най-ново време той показва, го потвърждават.
- Т.е. гледате с добро око на него като социалист?
- Да, той е по-близо до социалдемократите.
- Сега като че ли има едно противопоставяне между ГЕРБ и Реформаторския блок. На Вас като десен избирател коя формация Ви допада повече?
- ГЕРБ, разбира се!
- Защо?
- ГЕРБ като че ли показа, че е способен да управлява и да провежда една определена политика въпреки грешките, които бяха допуснати по време на тяхното управление. Просто положението е такова, че ГЕРБ не е съвършена партия, могат да се намерят много грешки в нея, но по-добра и по-сериозна партия в дясното пространство в момента няма.
- Много се говори, че ДПС непременно трябва да остане в опозиция. Вие на това мнение ли сте?
- И защо трябва да остане – защото някои гледат на ДПС като на турски националисти, които са заплаха за България и за сигурността на страната.
- В момента ги атакуват по-скоро, че са прекалено корумпирана партия и преяждат с власт, както и че рекетират другите партии.
- За съжаление това е вярно. Беше време в началото, когато те бяха първият съюзник на демократичната опозиция и на Съюза на демократичните сили. И бяха в коалиция, ако си спомняте.
- Да, но тогава те бързо развалиха коалицията.
- Коалицията се развали бързо, защото между българите, от българска страна имаше предразсъдъци, предубеждения, неизживени стари форми на мислене.
- Дали Доган не е бил направляван от Държавна сигурност, за да предаде демократичните сили?
- Не, вижте – тежка дума е да се каже, че той е бил направляван и е действал като агент на разпуснатата Държавна сигурност. (Защото това беше едно от първите неща, които демокрацията направи.) Държавна сигурност като политическа сила би била опасна, ако тя е система, когато тя действа като самостоятелна партия със свое виждане. А другият начин за влияние, и това се лансира, беше да подкрепят един или друг от техните хора, които са били в Държавна сигурност на отговорни постове. Изобщо, тия полицейски сили са опасни като политически сили, когато те са на власт, т.е. когато имат властта и организацията.