BG EN

Жечо Станков договаря нови условия по сделката с "Боташ"

ГОРЕЩО
Акценти

Жечо Станков договаря нови условия по сделката с "Боташ"

96464
на 05.04.2025
Жечо Станков договаря нови условия по сделката с Боташ
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

До 2 май ще бъдат разгледани възможностите за подобряване позициите на страните по споразумението между българските компании "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и турската Боташ. За това се договориха в Баку министърът на енергетиката Жечо Станков и турския му колега Алпарслан Байрактар, които участваха в 11-та министерска среща на Консултативния съвет за Южния газов коридор. По време на срещата си министрите Станков и Байрактар дадоха мандат на компаниите от своите държави да разгледат задълбочено вариантите за това как споразумението да работи в интерес както на България, така и на Турция.

препоръчано

"Турската страна е наш стратегически партньор в изпълнение на приоритетите ни, свързани с диверсификация и енергийна сигурност", подчерта министър Станков. По неговите думи, задълбочаването на сътрудничеството помежду ни в енергийната област ще съдейства пълноценно за развитие на конкурентен енергиен отрасъл както в нашата страна, така и в югоизточната ни съседка.

След разговорите между експертите се очаква на политическо равнище да бъдат разгледани възможностите за увеличаване на капацитета за пренос на природен газ на българо-турската граница, стана ясно още по време на срещата между двамата министри.

Жечо Станков и Алпарслан Байрактар постигнаха съгласие през идната седмица в България да започне техническа работа по реализация на зеления енергиен коридор, за който четири държави подписаха меморандум в Баку. Предстои заместник-министри от съответните министерства и енергийни оператори да се срещнат в София, за да стартират процеса на работа по новия енергиен коридор. Дейностите по търсене и проучване за нефт и природен газ в Черно море също бяха тема на разговора между двамата министри. 

"Турската страна проявява интерес да се включи в търсенето в нашите блокове в Черно море и ние сме удовлетворени, че в нейно лице можем да имаме партньор с огромна експертиза", подчерта министър Станков.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 10 април - Телците да разчитат на себе си и на здравия разум, Близнаците са изцяло във властта на емоцията САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 10 април - Телците да разчитат на себе си и на здравия разум, Близнаците са изцяло във властта на емоцията
ПИК TV x
Нидал Алгафари пред ПИК TV: Единствените, които говорят държавнически, са ДПС-НОВО НАЧАЛО. ППДБ трябва да целуват ръка на... (ВИДЕО) Нидал Алгафари пред ПИК TV: Единствените, които говорят държавнически, са ДПС-НОВО НАЧАЛО. ППДБ трябва да целуват ръка на... (ВИДЕО)
ново
Днес: 3
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК