Животът на батериите за смартфони може да достигне 10 години благодарение на нискоенергиен чип
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Животът на батериите е един от основните проблеми на смартфоните, “умните” часовници и други преносими технологии. Този проблем скоро може да намери решение, благодарение на технология, която “обещава” да удължи живота на батериите с “десетилетия”, пише MailOnline. Компанията Atmel представи най-новите си микроконтролери, които консумират толкова малко енергия, че биха могли да се захранват дори от енергията на човешкото тяло. Микроконтролерите SAM L на Atmel са част от серия, базирана на 32-битовите процесори Cortex M0+ на ARM.
Atmel посочва, че микроконтролерите му “удължават живота на батерията от години на десетилетия, намалявайки броя на презарежданията на медицински и преносими устройства, противопожарни аларми или устройства, разположени в отдалечени и изолирани райони“. Новите микропроцесори използват една трета от енергията, необходима на конкурентните чипове.
Проведените тестове показват, че това са най-ниско енергийните микропроцесори, създавани някога.
Това е възможно, благодарение на технология, позволяваща на различните компоненти на микроконтролерите да функционират заедно при изпълнението на задачите си.
Чрез ефективното „споделяне“ на енергия между частите цялото устройство използва по-малко електричество и вследствие на това използва по-малко батерията. Ниското потребление позволява на процесора да функционира и с енергия от човешкото тяло. По време на демонстрация в рамките на Изложението за консуматорска електроника (CES) директорът на продуктовия маркетинг на Atmel демонстрира как би могъл да захрани радио, поставяйки ръката си върху панел.
Панелът, направен от пиезоелектрични материали, засича разликата в температурата на ръката и на стаята и на тази база генерира заряд.
Настоящият модел на чипа на Atmel е създаден за интелигентни домашни устройства и друга електроника, които употребяват относително малко енергия, но технологията има потенциала в бъдеще да захранва “енергийно гладни” устройства като телефони и таблети.