BG EN

За първи път заснеха пътя на лазерен лъч

Технологии

За първи път заснеха пътя на лазерен лъч

9483
на 28.01.2015
За първи път заснеха пътя на лазерен лъч
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Изследователи за първи път успяха да заснемат видеокадри на пътя на лазерен лъч, който се движи във въздуха, пише Фокус, позовавайки се на The Verge.

препоръчано

Клипът е направен с малка ултра високоскоростна камера, способна да засече отделните фотони, които са най-малките градивни частици на светлината. За да създадат видеото, изследователи от Университета Хериот-Уат във Великобритания са записали 2 милиона лазерни импуса за период от 10 минути. Те са събрали заедно отделните сблъсъци на фотоните с молекулите на въздуха, за да проследят целия път на лазерния лъч. „За първи път виждаме как светлината преминава покрай нас“, казва ученият Женевиев Гариепи за The Verge.

„Обикновено виждаме светлината при отразяването й в предметите“. При лазерите е още по-трудно да се наблюдава светлината, тъй като фотоните се движат в една и съща посока и в изключително плътно фокусиран лъч. Светлината се вижда, само когато лъчът се пречупи в обект или когато попадне в дим или вид газ и фотоните се сблъскат с частиците им.
Използваната камера записва едва 1024 пискела в грид 32 на 32, но Гариепи отбелязва, че технологията проправя пътя за бъдещи практически приложения. Способността за толкова точно записване на фотони предоставя нов информационен канал, посочва Гариепи, пространствен и времеви. Времевата информация може да се използва за изследване на динамични процеси, които протичат изключително бързо, а пространствените данни биха могли да се използват, за да виждаме зад ъгъла, записвайки фотоните, удрящи се в скрит обект.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 10 декември: Овенът да не разчита на късмета си, на Девите не им е ден за търговия, Рибите омайват с чар САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 10 декември: Овенът да не разчита на късмета си, на Девите не им е ден за търговия, Рибите омайват с чар
ПИК TV x
СУПЕР ШОУ! Колтуклиева подгони Киро из коридорите на Съдебната палата. Пита го чуват ли се с Борисов (ВИДЕО) СУПЕР ШОУ! Колтуклиева подгони Киро из коридорите на Съдебната палата. Пита го чуват ли се с Борисов (ВИДЕО)
ново
Днес: 12
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК