ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Главната причина за измирането на делфините в Черно море е улов с бракониерски дънни мрежи за калкан, които са със стотици метри дължина. Това вече няма да се случва в нашите води, обяви Атанас Русев от сдружение „Да запазим Корал”. Днес в Министерски съвет се проведе среща между министър-председателя Бойко Борисов, министрите на земеделието и на околната среда и водите Десислава Танева и Ивелина Василева с представители на неправителствени организации във връзка със зачестилите случаи на мъртви делфини в Черно море. Земеделският министър Десислава Танева обяви спешните мерките, които ще бъдат предприети за спасяването на делфините в наши води. Ще издадем заповед, съгласно която в райони, в които има популация на делфини ще забраним риболова.
Тази заповед ще стане достояние и на органите за граничен контрол и на МВР, съобщи Танева. Ще бъдат ограничени и различните видове риболов, които нарушават биологичното разнообразие. Предвижда се и мрежите да бъдат оборудвани с акустични устройства – има такъв реализиран проект в Балчик, ефектът от него е положителен. Чрез тези акустични устройства малките делфини биват предупреждавани от разстояние и не попадат в рибарските мрежи, обясни Танева. Атанас Русев посочи още, че срещата е била много ползотворна и набелязаните спешни мерки, които да регулират и контролират случващото се в Черно море ще настъпят в законодателството и нормативните промени възможно най-скоро, още следващата седмица. Ще се консултират ресорните министерствата, заедно с техните колеги от Румъния и Украйна, където се надяваме, че примерът, който ще дадем да го приложат и те, допълни природозащитникът.
Екоминистърът Ивелина Василева съобщи, че до 20 юли намерените мъртви делфини по Черноморското крайбрежие е 108. 77 трупа са намерени на територията на РИОСВ-Бургас – от Бяла до най-южната точка Резово. 31 са мъртвите делфини, открити на север. За посегателства над защитени видове Наказателният кодекс предвижда наказание, включително и затвор до 5 години.