ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На 18 юни 2023 г. се навършва една година от изчезването на подводницата „Титан“. По-късно стана ясно, че при авария плавателният съд е имплодирал, убивайки всички петима души на борда. Сега, точно година по-късно, вече се планират няколко нови експедиции до останките от „Титаник“.
Машината беше собственост на компанията OceanGate, която предлага дълбоководни разходки до известния кораб. На борда ѝ имаше петима души - Стоктън Ръш, основател на фирмата, британският бизнесмен Хамиш Хардинг, пакистанските милиардери Шахзада Даууд и сина му Сюлейман, както и френският водолаз Пол-Хенри Наржеолет, съобщава Би Ти Ви.
Няколко дни по-късно роботизиран подводен апарат откри поле с отломки в близост до потъналия кораб. Беше установено, че подводницата е претърпяла „катастрофална имплозия“ и всичките пасажери бяха обявени за мъртви.
Разследването до този момент заключи, че подводницата е претърпяла повредата малко след като е започнала гмуркането си към „Титаник“.
От компанията съобщиха, че ще отбележат тъжната годишнина в много тесен кръг от хора, които са обвързани с изпращането на плавателни съдове до потъналия кораб. Според Дейвид Конканън, бивш съветник на OceanGate, смъртоносният инцидент на практика е фалирал компанията. Негативните реакции скоро се превърнали в смъртни заплахи.
„Стоктън Ръш беше превърнат в злодей. Както и всички, които работехме в OceanGate, коментира Конканън.
Според Ричард Гариът, президент на Клуба на изследователя, в който членове са били покойните Наржеолет и Хардинг, дори и подводницата да не беше претърпяла имплозия, екипажът нямаше как да бъде спасен. Техниката, нужна за операция на такава дълбочина, пристигна на място дни по-късно.
„Трагедията хвана всички неподготвени – от Бреговата охрана до корабите, които бях там. Това е добър пример защо трябва да се създават спасителни планове предварително“, коментира Гариът.
Според него светът се намира в нова ера на изследването заради технологичния напредък. „Трагедията с „Титан“ не промени това“, казва Гариът.
Компанията, която държи правата върху останките на потъналия кораб, планира да осъществи мисия до него още този юли месец. Тя ще се случи с роботизирани подводници – без пасажери.
През 2026 г. милиардер от Охайо от планирал спускане до „Титаник“ с малка подводница.