BG EN

Завихря се див скандал! Офшорки с ниви у нас искат да отърват 90 млн. лв. глоби

ЧАС ПИК

Завихря се див скандал! Офшорки с ниви у нас искат да отърват 90 млн. лв. глоби

8953
на 26.11.2015
Завихря се див скандал! Офшорки с ниви у нас искат да отърват 90 млн. лв. глоби
Автор:   ПИК

Лобистката отсрочка се вкарва в тотално нарушение на правилника на НС, казва зам. председателят на комисията по земеделие проф. Светла Бъчварова

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

От 1 октомври насам се очаква областните управители да са издали административно-наказателни постановления с начислени глоби за офшорните дружества с ниви у нас. И тези средства трябва да се преведат в бюджета на Министерство на земеделието. 3 месеца след 1 октомври глобите да нараснат три пъти! Това означава, че към 1 януари 2016 г. тези офшорни компании трябва да преведат вече 90 млн. лв. Това коментира Светла Бъчварова, зам.-председател на комисията по земеделие. „Аз съм шокирана как е възможно да се прави такава промяна при условие, че не само в България, но и във всички европейски държави няма законодателство, което да толерира покупката на земя с неясен капитал”, поясни депутатът. Според нея става дума за изключително лобистка поправка, която най-вече касае тези, които са в нарушение.

препоръчано

В рамките на една година това ще е петата промяна на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и третото отлагане на срока за тези глоби. „Ще припомня: по първоначален замисъл глобите за офшорки, притежаващи български ниви, трябваше да влязат в сила на 1 май 2015 г. След това срокът бе променен на 1 октомври 2015 г. и сега дойде ново предложение за нови 2 години отсрочка.”, посочи проф. Бъчварова.  Тя припомни справките на МЗХ при приемането на забраната офшорни дружества да притежават земя у нас, които са показвали, че управляват 1-1,2 млн. декара. Сега по данни пак на министерство се посочва, че около 300 000 декара земя са собственост на офшорки. Това означава, че в този период от над 1 година част от офшорни компании, които са били на българския пазар, са спазили закона и са се отказали от земята, за да избегнат санкциите. Останали са определена група офшорни компании, които трябва да преведат в бюджета на този етап около 30 млн. лв. обща глоба за неизпълнение на закона. „ Абсурдно е! Абсурдно е и със задна дата да се отменя административна санкция и тези, които не са си изпълнили своите задължение по закон, да ги облагодетелстваме. За мен определена група от депутати им правят подарък.”, категорична бе зам-председателката на Комисията по земеделие. Тя припомни, че предложението за отмяна на срока с още две години е направено устно и по думите й в тотално грубо нарушение на правилника на НС. „Виждам, че 16 депутати са гласували “за” отсрочка на глобите. Първо нямам спомен да е правено такова гласуване. Второ, ние не бяхме 16 депутати. В залата не бяха повече от 14 човека. И сега изведнъж в стенограмата – 16 човека, това вече изглежда някак си криминално. Вече имаме нов координатор в комисията, който брои гласовете, но директно казва на стенографката резултати, без да се съобщават публично”, уточнява проф. Бъчварова.

По повод започната наказателна процедура от страна на Европейската комисия срещу България тя уточни, че ЕК се фокусира върху изискването в закона чужди лица да могат да придобиват земя у нас, само ако имат 5-годишна уседналост. „По тази тема имаше сериозни дебати и в парламента, но в крайна сметка бе решено, че никой не се ощетява с 5-годишната уседналост. Т.е. с изискването 5 години фирмата да е съществувала в България или физическото лице да е било в България, за да може да купи земеделска земя. Идеята бе по този начин да гарантираме, че този който купува земя, ще я използва с цел производство. А този текст, който касае глобите за офшорни компании бе приет единодушно от 42-рото НС. Няма как ЕК да стартира наказателна процедура при условие, че всички страни от ЕС имат ограничения за придобиване на земя от офшорни компании”, посочи депутатът.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за Деня на студентите: Стрелецът да внимава с щедростта, неочаквани пари за Водолея САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за Деня на студентите: Стрелецът да внимава с щедростта, неочаквани пари за Водолея
ПИК TV x
Доц. Борислав Цеков пред ПИК TV: ППДБ искат власт без избори, политиката се тиктокизира, а еврото е необратимо (ВИДЕО) Доц. Борислав Цеков пред ПИК TV: ППДБ искат власт без избори, политиката се тиктокизира, а еврото е необратимо (ВИДЕО)
ново
Днес: 122
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК