Завод "Арсенал" с над 460 нарушения! Изпращат загиналите в запечатани ковчези
Въпреки проверките отново загинаха хора
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В запечатани ковчези ще бъдат изпратени до последния им дом двамата, загинали при тежката злополука от понеделник служители на оръжейницата "Арсенал", съобщава "Монитор". Това обясниха от погребалната агенция, поела приготвленията. Останките от телата на инж. Върбан Пешков и монтьора Румен Райчев все още са в старозагорската Съдебна медицина, където се извършва съдебно-медицинска експертиза , която има за задача да установи каква е била точно причината за гибелта им. Очаква се те да бъдат предадени на близките им в сряда.
Междувременно от инспекцията по охрана на труда коментираха, че за последните две години са били извършени 86 проверки на „Арсенал“.
Констатирани са били малко над 460 нарушения, а 13 машини са спрени от производство, защото са дефектни и представляват заплаха за човешкото здраве. Други 5 пък са със специален режим на работа - което означава, че или се наблюдават непрекъснато от специалист, или работят по-малко часове.
По личното разпореждане на главния прокурор на републиката Сотир Цацаров е образувано следствено дело, което се наблюдава от старозагорския окръжен прокурор Дичо Атанасов. На мястото на инцидента още в понеделник влязоха двама следователи, които имат за задача да преровят останките за някакви следи. Тепърва експерти ще изапочнат може би най-важната експертиза-техническата, която ще има за задача да потвърди или отхвърли човешка грешка в хода на технологичния процес за шнековане на влажния барут. Предстои да бъдат разпитани и спасилите се по истинско чудо четирима работници от същия цех, които още били под влияние на стреса.
От мениджмънта на частната компания обясниха, че близките на загиналите ще получат по 7 брутни работни заплати.
Не са открити сериозни нарушения относно пожарната безопасност на територията на завод „Арсенал“ при последните проверки“, заяви директорът на РД ПБЗН – Стара Загора комисар Стоян Колев.
Той посочи, че след получения сигнал за пожар в Завод 3 на предприятието, веднага са изпратени два пожарни екипа и един химически автомобил и ситуацията е овладяна в рамките на 10 минути. Експертна група, в която участва и представител на пожарната, ще изясни причините, довели до инцидента. „Замервания са направени точно до сградата, където се случи пожара, след това лабораторията се премести на 500м, на 1 км. Направени са няколко радиуса, трикратно през един час. При нито едно от тези замервания няма данни за замърсявания. Така че обстановката е спокойна и смените си работят“, обясни комисар Колев.
В Казанлък мненията на хората за случилото се са полярни. От едната страна са онези, които смятат, че аварията и последвалия изпепеляваш пламък е била заради бързане – гонели се срокове за изпълнение на поръчките. Дори в деня на аварията работата в останалите производства не е била прекъсната и за минута.От другата са онези, които смятат, че през последните месеци на работа се назначавали хора без минимални знания. Това обаче не се отнася до инж. Пешков,технически директор на завод 3 и пряк ръководител на цех 120 . За него се твърди, че е сред най-добрите специалисти по барути в страната. Човекът обичал работата си, това показват и негови записи в различни специализирани форуми, където е коментирал несекретната си дейност. От години в „Арсенал“ работел и Райчев, който е трябвало да подготви инсталацията във фаталния понеделник.Малцина вярват, че започналото следствие ще стигне до някакъв край и припомнят, че в повечето случаи вината била прехвърляна изцяло върху загиналите, както се случило с драмата в друг частен завода за пиротехника край Мъглиж през декември 2014 година.