ЗАГРИЖЕНОСТ! Назначението на Джон Болтън в Белия дом може да е сигнал за „по-ястребова“ политика
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Джон Болтън обеща на президента Доналд Тръмп, че "няма да започне войни", ако бъде назначен за трети съветник по националната сигурност в Белия дом само за 14 месеца - твърдение, което предизвика скептицизъм във Вашингтон според американския телевизионен канал CNN.
Болтън, неоконсервативен „ястреб“, препоръчваше война с Иран и превантивен удар срещу Северна Корея и остава безкритичен поддръжник на войната в Ирак, въпреки недостатъчните разузнавателни данни, използвани за оправдаването на американската инвазия.
Така че твърдението, че Болтън ще избягва конфликт, описано пред CNN от източник, запознат с преговорите между президента и бившия посланик в ООН, събужда недоверие, когато новините обявиха в четвъртък, че Тръмп освобождава Хърбърт Макмастър и го замества с 69- годишния роден в Балтимор дипломат.
За мнозина притеснението е, че назначаването на Болтън - точно този вид застъпник на американските отвъдморски операции, които Доналд Тръмп осъждаше по време на кампанията си - отбелязва войнствен завой за администрацията на президента. Това може да обрече иранската ядрена сделка, да увеличи възможността за сблъсък със Северна Корея и да повиши напрежението с Москва.
Болтън получи похвала от някои републикански сенатори, включително Линдзи Греъм в Южна Каролина, която заяви, че завършилият право в Йейл ще свърши "отлична работа", но група от ветерани, нарича назначението "плашещо", и застъпнически групи предупредиха, че Тръмп събира " военен кабинет. "
Тревогата е заради миналото на Болтън - презрение към дипломацията, жажда за военни авантюри и обвинения, че той е манипулирал разузнавателните данни, които доведоха до войната в Ирак - тъй като става въпрос за ролята, която той ще играе в оформянето на външната политика на САЩ.
Задачата на съветника по националната сигурност е да действа като обединител по въпросите на сигурността в администрацията, като координира и обобщава за главнокомандващия различните предложени политики, идващи от Пентагона, Държавния департамент и други агенции.
Съветникът по националната сигурност предлага свой собствен анализ, след което предава политическите решения на президента надолу по веригата и гарантира, че те се изпълняват.
Но мнозина изразяват съмнение, че Болтън е способен да остави настрани собствените си виждания и да предлага един вид безпристрастно обобщение на разнообразните политически възгледи, които биха помогнали на президента да прецени всички възможности, вместо да предлага на преден план „по-ястребовите“ позиции, които предпочита.
"Мисля, че дългогодишната ми надежда за поправяне на иранската сделка просто умря", заяви Марк Дубовиц, изпълнителен директор на Фондация за защита на демокрациите и дългогодишен критик на ядреното споразумение. "Време на смъртта: следобед на 22 март 2018 г. Сега какво?"
Депутатът от Делауеър, сенатор Крис Коунс, заяви: "Изявените позиции на посланик Болтън по днешните основни проблеми, най-вече ядрените програми на Северна Корея и Иран, са в най-добрия случай агресивни и най-лошия опасни".
"Нека няма грешка - няма война за промяна на режима, за която Джон Болтън да не е бил", каза Джон Солц, ветеран от войната в Ирак, който служи като председател на VoteVets (организацията се бори за избиране на ветерани от войните в Ирак и Афганистан за конгресмени и сенатори - бел. ред.). "Без съмнение сме по-близо до война в Корея и война с Иран, с Джон Болтън като съветник по националната сигурност и с Майк Помпей като кандидат за държавен секретар".
Някои анализатори на външната политика съобщиха, че загрижеността обхваща и американските съюзници.
"Прекарах миналата седмица в Сеул и Токио", пише в „Туитър“ Ейбрахам Денмарк, директор на Азиатската програма в Института Кисинджър. "Един от въпросите, които поставяха многократно, беше дали Болтън ще бъде назначен" за съветник по националната сигурност. Този въпрос, казва Денмарк, "винаги е бил задаван със смесица от недоверие и страх. Азиатските съюзници се притесняват, че дипломацията ще е фарс и че военните действия са по-вероятни".
Непохватен в облеклото,с моржов мустак и инатлив характер, Болтън е бил един от кандидатите за държавен секретар на Тръмп и оттогава посещава Западното крило на всеки няколко месеца, за да обсъжда външната политика и националната сигурност.
Той ще започне новата си работа на 9 април с голям опит, след като е служил в републиканските администрации на Роналд Рейгън, Джордж Буш – старши и Джордж Буш - младши.
В кариерата си той е обвиняван, че е манипулирал разузнаването за наличието на оръжия за масово унищожение преди войната в Ирак, укривал е информация от държавния секретар Колин Пауъл и е оказвал натиск върху подчинени на различно от неговото мнение в Държавния департамент, където е служил като заместник-секретар за контрол на въоръженията.
Сред неоконсерваторите Болтън се възхищава на отхвърлянето на ООН и издигането на САЩ като единствената значима сила в света.
Мнозина приемат като добре дошла строгост в начина, по който администрацията на Тръмп ще подходи към евентуални преговори със Северна Корея и текущи сблъсъци с Русия, които според служителите на разузнаването продължават да се опитват да се месят в изборите в САЩ.
Хари Дж. Казианис, директор на изследователската дейност по отбраната в Центъра за национален интерес, заявява, че назначението на Болтън "е лоша новина за онези, които се надяват, че иранската сделка ще оцелее по някакъв начин. Иранската сделка вече е покойник“.
Казианис също предвижда неотстъпчив подход към Северна Корея на планираната среща на високо равнище между Тръмп и Ким Чен-ун през май. "Болтън няма да толерира никакви игри от Пхенян", каза Казианис, позовавайки се на модела на Пхенян, който изисква икономически отстъпки в замяна на разговори. "Ако севернокорейците искат подкупи или стимули да говорят, потърсете администрацията, за да стигнете до още по-твърда линия - помислете за максимален натиск ", казва той.
А за Русия, въпреки многократния помирителен тон на Тръмп към президента Владимир Путин, Казианис прогнозира, че "назначаването на Джон Болтън може да бъде най-лошият кошмар на Москва".
Самият Болтън прекара целия ден в четвъртък, настоявайки чрез посредници и в интервю за "Фокс Нюз", където е работил като коментатор, че дори да има „силни възгледи“, той ще канализира само желанията на президента и ще "върви абсолютно заедно с Тръмп".
В интервюто с „Фокс Нюз“ Болтън казва, че миналите му коментари са "зад мен" и това, което има значение, е "какво казва президентът".
Фокус