ЗАДАВА ЛИ СЕ ИМПИЙЧМЪНТ? Политологът Румяна Коларова сравни скандала с Радев с аферата "Уотъргейт"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В случая с президента Радев и разговора му с генерал майор Цанко Стойков не става дума толкова за конфликт на интереси, а за укриване на документи. Това е класически случай като при аферата "Уотъргейт" в САЩ. Това коментира по БНТ политологът доц. Румяна Коларова по повод скандала, който се разрази около проверката на прокуратурата. От изтекли от СРС-разговори между Радев и ген. Стойков става ясно, че се обсъжда назначението на съпругата на президента Десислава Радева по времето, когато настоящият държавен тглава е бил командващ на Военно-въздушните сили. Двамата коментират искане от КПКОНПИ да бъдат предоставени договорите на Радева и опит документите да се укрият.
В същото време главният прокурор Иван Гешев поиска от КС да разтълкува кое е "държавна измяна" и при какви обстоятелства може да се поиска импийчмънт на президента.
"Този нов случай едва ли е за коментар от политолози. СРС-та обаче в България се използват срещу начинаещи политици. Така беше и в първия мандат на Бойко Борисов. Това се прави, още докато не са обиграни и не са добили политическа рутина, за да внимават какво говорят", анализира Коларова.
От актуалния скандал според нея ще има много голям медиен ефект, който ще върви с месеци. Същото се случвало с импийчмънтите в САЩ. Точно такава била аферата "Уотъргейт". Но в предприеманите от главния прокурор мерки точно в този момент се съзирали добре премерени стъпки, защото атаката идвала точно в "Деня на президента", когато той всъщност направил отчет на трите години на мандата си и прави заявка за втори.