Закон ще помага на малките и средните фирми да печелят обществени поръчки
Около 62% от обществените поръчки в периода 2008-2012 г. са спечелени от чужди компании
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Около 62% от обществените поръчки в периода 2008-2012 г. са спечелени от чужди компании, а останалите от български. Това сочи представеният анализ на данните от Агенцията за обществените поръчки. Това каза вицепремиерът Даниела Бобева (на снимката), когато представи информация за законодателната програма на правителството в икономическата и финансовата област на съвместно заседание на парламентарните комисии по икономическа политика и туризъм и по бюджет и финанси.
Така тя индиректно потвърди тезата на българския бизнес, че големите пари от европейските фондове отиват в чужди компании.
За този период са подписани общо 88 519 договора за 31.8 млрд. лв., което е средно по 5-6 млрд. лв. годишно. Единствената голяма поръчка от 4 млрд. лв. е сключена между Министерството на транспорта и държавното предприятие "БДЖ Пътнически превози“.
"Първите големи промени в бизнес средата ще бъдат търсени с промени в Закона за обществените поръчки. Тяхната цел е процедурите да станат по-прозрачни, да се поощрява конкуренцията и да се създаде възможност повече обществени поръчки да се изпълняват от малки и средни предприятия", каза вицепремиерът.
Основните задачи са свързани с разширяване на достъпа на малки и средни предприятия до обществени поръчки, намаляване на административната тежест и разрешителните режими, изплащане на просрочените задължения, реформа в работа на Българската банка за развитие, според Бобева, циторана правителственият пресцентър.
За първи път се въвеждат мерки, които са разработени на база на антикорупционен анализ, извършен от Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност, и които гарантират качествено нова антикорупционна превантивна дейност на държавата, твърдят от Министерския съвет.
Законопроектът не предвижда и не води до никакви натоварвания на републиканския бюджет, изтъкна вицепремиерът. Тя каза, че правителството се стреми документът да бъде внесен в Народното събрание до две седмици, за да може да бъде разгледан от парламента още в началото на септемврийската му сесия.
Министърът на финансите Петър Чобанов информира депутатите за изпълнението на друг ангажимент на кабинета – възстановяването на ДДС. Той посочи, че за периода 1-12 юли т. г. е възстановен ДДС в размер на 454 млн. лв., като от тях 60 млн. лв. са просрочия за 1215 малки и средни предприятия. Чобанов изтъкна, че това е равно на средномесечния размер на възстановявания ДДС през първото полугодие на 2013 г., когато от ДДС в бизнеса са се връщали по 460 млн. лв. месечно.