Зам.-министър Филип Гунев: Реаваншизмът в Турция може да създаде рискове за България
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Рискове за България има, но в момента те не са формулирани като непосредствена опасност, така че овладяването на политическата ситуация в Турция дава възможност там да се стабилизира обстановката. но заедно с това потенциалните рискове, които съществуват за България предвид този неуспешен опит за преврат съществуват", заяви депутатът от БСП Янаки Стоилов след края на извънредното заседание на вътрешната и външната парламентарни комисии с шефове на службите в сградата на Народното събрание.
Той отказа да навлезе в конкретика, но допълни: "Ясно е, че степента на ислямизация в Турция продължава, това се подкрепя от значителна част от населението, така че въпросът сега е дали разделенията в турското общество ще се задълбочават или ще се намери начин при необходимата твърдост на властта за реакция при опита за преврат да се спазват съответните стандарти за отношение и поведени".
Рисковете пред България, според зам.-министъра на външните работи Филип Гунев, който също присъства на заседанието, са свързани с демократичните процеси в Турция и с това доколко там ще бъдат запазени принципите на демокрацията. Това, за което настояват и премиерът Бойко Борисов, и европейските институции, е да се избягва реваншизъм и да се използват инструментите на демокрацията, а не разчистването на сметки с участниците в опита за преврат, тъй като реваншизмът може да доведе до сценарий за дестабилизиране на Турция.
Общата европейска политика ще бъде за запазване на диалога с Турция както и по политиката за мигрантите, смята Гунев и твърди, че Турция осъзнава, че тя трябва да държи картата за миграционен контрол.
По повод на обвиненията на Сърбия, че не си пазим границата Гунев обясни: "Ситуацията е по-добре от миналата година". За опасностите пред България Гунев посъвеетва да питаме представителите на службите. Според него на този етап няма непосредствени рискове, а средносрочни и дългосрочни опасности.Според Гунев дори представителите на опозицията са заявили, че са чуули еднозначно мнение, което съвпада и с оценката на европейските институции. 100 служители на полската армия ще охраняват границата ни със Сърбия, обясни още зам.-министърът.
Зам.-министърът обясни още, че премиерът превантивно е взел решение границата ни да бъде подсилена, но допълни, че дестабилизацията на Турция не може да води до увеличаване на емигрантския натиск, този сигнал бил ясно припознат от другата страна и затова няма разлика в ситуацията с мигрантите.
Шефовете на служби категорично отказаха коментар, както и да споделят какво са докладвали пред депутатите.