Западните служби обвиняват руската контраразведка за отравянето на Навални
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Западните специални служби стигнаха до заключението , че руският опозиционен лидер Алексей Навални е бил отровен от Федералната служба за сигурност (ФСБ) – руското контраразузнаване. Като поръчител на покушението те назовават Кремъл, пише британският вестник The Guardian, цитиран от "Фокус".
Тази твърда гледна точка се споделя по-специално от Лондон, Берлин и Париж. Тя е в основата на решението, взето тази седмица от Обединеното кралство и ЕС за налагане на санкции срещу ръководителя на ФСБ Александър Бортников.
Европейските лидери бързо обвиниха Русия за отравянето на Алексей Навални през август. Те обаче не се решиха да обвиняват пряко службата, която подозират, или самият президент Владимир Путин за случилото се.
Междувременно западните агенции за сигурност неофициално уверено възлагат отговорността за атаката на ФСБ, твърдение, което е трудно да се провери.
В четвъртък Европейската комисия даде най-острия намек, обяснявайки причините за налагане на санкции срещу Бортников в официално изявление. В него се казва, че „Федералната служба за сигурност на Руската федерация е наблюдавала внимателно Навални по време на пътуването му до Сибир през август 2020 г.“.
Комисията смята, че отговорността за случилото се е на ФСБ по две причини. Първо, специалната служба е следяла руския политик. На второ място, той е бил отровен с „Новичок“ и това вещество е достъпно само за руските държавни служители.
„При тези условия, като се има предвид, че Алексей Навални е бил наблюдаван по време на отравянето, разумно е да се заключи, че отравянето му е могло да се случи само с участието на Федералната служба за сигурност“, се казва в официалния доклад.
Кремъл многократно отрича да е участвал в инцидента. Той предложи различни варианти за обяснение на болестта на Навални, включително като заяви, че опозиционерът се е отровил заради популярност.
Навални загуби съзнание на 20 август по време на полет от Томск до Москва, а самолетът аварийно кацна в Омск. Три дни по-късно той бе транспортиран до Берлин за лечение. В момента той е възстановен частично.
Опозиционният лидер обвини Путин в участие в престъплението. В скорошно интервю той заяви, че само две руски служби могат да го направят - ФСБ начело с Бортников и Службата за външно разузнаване (СВР), чийто ръководител е Наришкин. "Разбира се, това е направено по заповед на Путин", каза той.
Навални вярва, че е бил отровен с бойно отровно вещество от съветско време, докато е бил все още в хотелската стая в Томск. Той се е почувствал зле едва след три часа. Следи от „Новичок“ са открити върху бутилка от вода от хотелската стая, но Навални не знае как точно са го направили.
Според него само правителствена агенция може да получи достъп до „Новичок“ - вещество, разработено през последните години на Студената война в секретна съветска лаборатория. Навални смята, че Бортников или Наришкин трябва да са издали заповед за прилагане на "активни мерки" и Путин я е подписал.
Според два източника отравянето е извършено от Втори отдел на ФСБ, който е отговорен за борбата срещу тероризма, екстремизма и вътрешнополитическите заплахи, по поръчение на Кремъл. Те вярват, че целта на операцията не е да убие Навални, а да му изпрати недвусмислено предупреждение и да го принуди да напусне.
Източници, разговарящи с лондонския разследващ център "Досие", заявиха, че изборът на „Новичок“ не е случаен. ФСБ има голямо разнообразие от отрови, много от които са неизвестни. Ако искат да убият Навални, могат да го направят, казват източниците.
Андрей Солдатов, експерт в областта на руските специални служби, нарича участието на Втори отдел на ФСБ в отравянето съвсем вероятно. Тази служба се ръководи от Алексей Седов, бивш офицер от ФСБ в Санкт Петербург. Той познава Путин от 90-те години, смята се, че той е доверен човек на президента дълго време.
Тази служба се базира до голяма степен на Пето управление на КГБ. По време на съветската епоха идеологическият отдел е следял дисидентите сред интелигенцията. Днес неговата компетентност включва Департамента за борба с тероризма, за когото се твърди, че е участвал в извънсъдебни убийства в Северен Кавказ.
В началото на октомври Организацията за забрана на химическото оръжие потвърди, че именно „Новичок“ е отровил Навални. Достатъчно висока доза от това вещество може да причини инфаркт или задушаване.
Тази седмица Министерството на външните работи на Обединеното кралство заяви: "Великобритания и нейните партньори стигнаха до заключението, че няма друго правдоподобно обяснение за отравянето на Навални освен руското участие и отговорността за случилото се."
Външните министри на Франция и Германия неколкократно повтаряха почти едни и същи думи, заявявайки, че Русия не е извършила цялостно разследване и "все още не е предоставила никакво достоверно обяснение".
В четвъртък ЕС и Великобритания обявиха санкции срещу Бортников и още петима, за които се смята, че стоят зад "опита за убийство" на Навални. Активите на Бортников ще бъдат замразени, освен това ще му бъде отказано влизане на територията на ЕС.
В допълнение към него санкциите включват Сергей Кириенко, първи заместник-началник на кабинета на президентската администрация; друг официален представител на Кремъл Андрей Ярин; Алексей Криворучко и Павел Попов, заместник-министри на отбраната; Сергей Меняйло, пълномощник на президента на Русия в Сибирския федерален окръг, където Навални беше отровен.
Освен това Държавният изследователски институт по органична химия и технологии е включен в черния списък. Този институт се занимава с разработването на химически бойни вещества.
Това не е първият път, когато ФСБ, разузнавателната агенция, която Путин оглавява през 1998-1999 г., преди да стане президент, е обект на санкции. През 2006 г., след като Александър Литвиненко беше отровен с радиоактивен чай в Лондон, правителството на Тони Блеър прекрати всякакво сътрудничество с нея.
Публичното разследване на убийството на Литвиненко, проведено между 2015 и 2016 г., стигна до заключението, че Путин и бившият шеф на ФСБ Николай Патрушев „вероятно са одобрили“ операцията. Установено е, че Андрей Луговой и Дмитрий Ковтун, извършили отравянето, не са имали лична мотивация да убият Литвиненко и са изпълнявали заповедите на ФСБ.