BG EN

Започва есенната ваксинация на лисиците срещу бяс

Животът днес

Започва есенната ваксинация на лисиците срещу бяс

10691
на 15.09.2020
Започва есенната ваксинация на лисиците срещу бяс
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) извършва есенната орална ваксинация на лисиците срещу бяс. Това е втората ваксинационна кампания на лисици срещу бяс за 2020 г. Тя е част от Програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на заболяването бяс, която е разработена и се изпълнява от БАБХ от 2009 г. ЕК има стратегическа цел до 2020 г. бесът в Европа да бъде изкоренен.

препоръчано
свързани новини

Тясе провежда в 50-километровата ваксинална зона по северната, западната и южната сухопътнаграница на страната и в 20-километровата зона по поречието на река Дунав иобхваща 23 области на страната.

Специално оборудвани самолети ще разпръснат над 1 млн. примамки от въздуха, а в нелетателните зони ваксините ще бъдат заложени ръчно. Кампанията стартира от летищата Балчик, област Добрич и Приморско, област Бургас и ще продължи до края на месец септември, в зависимост от атмосферните условия.

Примамките ще бъдат разпръснати на територията на областите Перник, Кюстендил, Смолян, Кърджали, Хасково, Добрич, Силистра, Видин, Монтана, Благоевград, Пазарджик, Ямбол, Бургас, Пловдив, Стара Загора, София област, околностите на София-град, Шумен, Разград, Русе, Велико Търново, Плевен и Враца. Ваксини няма да бъдат разпръсквани над населените места и водоемите.

Около София и около АЕЦ Козлодуй примамките ще бъдат разпространени ръчно от специално обучени лица.

Ваксиналните примамки са с формата на кубче и специфична миризма, която привлича хищниците. На един квадратен километър се изхвърлят по 25 примамки, които самолетите пускат от височина 150 метра. Ветеринарните лекари препоръчват да не бъдат пипани с незащитени ръце, защото при нарушена цялост на обвивката, ваксината може да бъде опасна за човешкото здраве. При контакт с примамките е добре да се извърши консултация с лекар. Ваксините не представляват опасност за здравето на останалите диви животни. Препоръчително е домашните животни да се държат затворени или на повод, за да не приемат примамките.

Контролът на извършената ваксинация включва: контрол на приемането на ваксинални примамки от лисиците чрез откриването на биомаркер тетрациклин, серологичен надзор, чрез откриване на антитела срещу вируса на беса в кръвни проби от ваксинирани животни.

Напомняме, че болестта бяс е опасно вирусно заболяване, което засяга всички бозайници и човека, с фатален край. Дивите хищници са основен резервоар на болестта бяс у нас, като това са главно лисиците и в по-малка степен чакалите. Стратегията на България за превенция и изкореняване на заболяването включва орална ваксинация на лисици и ежегодна ваксинация на кучета.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия на днешния Йордановден САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво я очаква всяка зодия на днешния Йордановден
ПИК TV x
Доц. Борислав Цеков пред ПИК TV: ГЕРБ направи повече компромиси от необходимото, а ДБ - нито един. Отиваме към предсрочни избори (ВИДЕО) Доц. Борислав Цеков пред ПИК TV: ГЕРБ направи повече компромиси от необходимото, а ДБ - нито един. Отиваме към предсрочни избори (ВИДЕО)
ново
Днес: 117
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК