BG EN

Започва мащабно проучване на Златния град край Карлово

Региони

Започва мащабно проучване на Златния град край Карлово

20762
на 11.05.2019
Започва мащабно проучване на Златния град край Карлово
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Започва мащабно проучване на Златния град на древните траки край Карлово. От началото на юни до края на септември там ще работи екип от археолози и геофизици начело с доц. д-р Костадин Кисьов, директор на Археологическия музей в Пловдив. Обектът е приоритетен за Община Карлово, затова заделяме за тези проучвания 35 хиляди лева, заяви кметът на общината д-р Емил Кабаиванов.

препоръчано

В полите на Стара планина, над днешното село Васил Левски, се е намирала първата столица на Одриската държава. Доц. Костадин Кисьов откри и регистрира обекта още през 1989 година, а първите проучвания бяха направени през 1996 година. Там бе открит единственият запазен тракийски град с крепостна стена и с добре укрепена цитадела. Той е съществувал през V-III век преди Христа, пише в. "Марица".

В сърцето на древния град до 2008 година бяха открити части от крепостна стена и основи на храм. Археолозите намериха големи луксозни керемиди, покрити с т.нар. котешко злато.

Сградите, покрити с тях, са се виждали още от Филипополис. Градът е просъществувал близо три века и внезапно е бил съборен, но останките от него показват, че тук е живял владетел. През периода до 2008 година археолозите разкриха още луксозна керамика. Впечатляващи са фрагментите от големи амфори. Тези съдове са били използвани за зехтин и вино, скъпата стока е доставяна от гръцките острови Тасос и Лесбос, а някои от керамичните съдове - от Египет.

През този археологически сезон ще бъдат направени теренни и геофизични проучвания на площ от 15 декара. Те ще позволят на изследователите да уточнят цялата територия на селището и местоположението на обектите в него, без да се правят изкопи. С научния ръководител доц. Кисьов ще работят още София Христева, зам.-ръководител, и екип от геофизици. Освен тракийския селищен център те ще проучват и древния некропол.

До момента археологическият обект е проучен частично, като обхванатата площ е един декар. Разкрити са част от крепостна стена и основите на храм.

За Община Карлово обектът е приоритетен, разглеждаме го като възможност за превръщане на района в ценна и атрактивна туристическа дестинация, заяви кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов.

Той каза още, че министърът на културата Боил Банов е заявил готовност ведомството, което ръководи, също да финансира проучванията. Този обект ще ни разкрие единствения съхранен тракийски град, който според специалисти представлява интерес за световната историческа наука и трябва да бъде показан на България и на света, коментира още Кабаиванов.

Общината ще поиска от Министерството на културата този обект да бъде обявен за паметник на културата от национално значение. Администрацията ще подготви проект за неговата консервация и изграждане на подходяща инфраструктура, за да стане той една от най-забележителните туристически дестинации.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за 16 ноември - ето какви изненади е приготвила Съдбата на зодиите САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за 16 ноември - ето какви изненади е приготвила Съдбата на зодиите
ПИК TV x
АЛЧЕН ЗА ВЛАСТ: Радев със стратегически ход, за да овладее държавата - събират подписка за президентска република АЛЧЕН ЗА ВЛАСТ: Радев със стратегически ход, за да овладее държавата - събират подписка за президентска република
ново
Днес: 4
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК