ЗАРАДИ СРЕБРЕНИЦА: Илияна Йотова поиска Главчев да бъде изслушан на закрито заседание
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вицепрезидентът Илияна Йотова поиска Димитър Главчев да бъде изслушан на закрито заседание в комисията по външна политика заради резолюцията на ООН за Сребреница.
Йотова каза пред журналисти, че е изключително важно да се чуе позицията на служебния премиер, който е и външен министър.
„За мен най-чистият вариант е да бъде извикан външният министър на закрито заседание в комисията по външна политика, тъй като има различни трактовки, да се види цялата кореспонденция, за да се избегнат всякакви съмнения, че България има двойни стандарти във външната си политика“, каза вицепрезидентът Илияна Йотова.
„Искаме да видим цялата комуникация, която е изпратена във Вашингтон, какви са били съображенията, аргументите и какво е било последното решение, което е дошло от България“, допълни Йотова.
Скандалът около позицията ни за Сребреница е свързан с разпространената грама на служебния премиер и министър на външните работи Димитър Главчев до постоянния ни представител в ООН Лъчезара Стоева, получена от нея на 23 май, с която се настоява за промяна на позицията на България по отношение на резолюция за Сребреница.
Според документи, изнесени в онлайн изданието „Бърд“, Димитър Главчев е наредил на българския посланик да гласува „въздържал се“ за резолюцията на ООН за геноцида в Сребреница, но на заседанието на 23 май Лъчезара Стоева е гласувала „за“.
Става дума за проекторезолюцията на ООН, която обявява 11 юли за международен ден за почитане на жертвите от геноцида и осъжда отричането на геноцида като исторически факт, включително отговорните за геноцида в Сребреница. България дори е съавтор на проекторезолюцията заедно с Германия и Руанда.
В позицията вчера от служебното правителство заявиха, че България има последователна и непроменена позиция в признаването на жертвите от Сребреница и е участвала във всички инициативи, свързани с тяхното възпоменаване.
В позицията се посочва, че разпространената в публичното пространство грама до Постоянното представителство на България към ООН в Ню Йорк не съдържа окончателните указания към посланик Лъчезара Стоева.
Документите, изтекли в интернет, са само част от процеса на взимане на решение и те не представят неговата цялост. Това само създава почва за спекулации, интерпретации и манипулации по темата, посочиха още от служебното правителство.