До средата на март трябва да засеете граха – той е студоустойчиво растение със сравнително къс вегетационен период и затова изискванията му към топлината са малки. Сее се рано, за да се използва почвената влажност. И след поникването се нуждае преди всичко от влага за по-нататъшния си растеж и развитие. Тя ще му е най-необходима когато цъфти и завързва бобовете. Градинските сортове се сеят на широки редове на разстояние 50-70 см и 30 см между гнездата в редовете на дълбочина 5-7 см. След сеитбата площта се валира. Основните грижи по време на вегетацията са окопаване, поливане /най-добре дъждуване/ и навременна борба с плевелите.
Широкото разпространение на граха от най-древни времена до наши дни се обяснява с отличните му хранителни и вкусови качества. По хранителност той заема едно от първите места сред зеленчуците - 100 г зелен грах съдържа 79 килкалории. Идеален източник е на белтъчини, въглехидрати, баластни вещества, богат е на желязо, калий, фосфор, цинк, витамин C, витамини от групата B. Според учените благодарение на комбинацията от витамин B
1, B
2, B
6, C и желязо, той е лекарство срещу умората, анемията, проблемите с ученето, нарушенията в имунната система. Освен това успешно понижава нивото на холестерола, пази от рак и е полезен за костите.