ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Европейският микроспътник „Проба-2“ изпрати до Земята серия снимки на Слънцето, получени в момента, когато то е било закрито от сянката на Луната. Това е позволило на сондата да разгледа короната на нашето светило, съобщиха от Европейската космическа агенция /ЕКА/.
„Проба-2“ е експериментален микроспътник с размерите на 1 куб.м., предназначен за тестването на нови технологии. На апарата, който лети на 600 км над Земята, е установен т.нар. омически ракетен двигател (resistojet), работещ с инертния газ ксенон. В този двигател тягата се създава за сметка на разширяването на горивото, нагрявано с помощта на електрически ток.
След „дозареждане във въздуха“ през 2011 г. сондата продължава изследването на Слънцето и мониторинг на космическото време. Благодарение на своята необичайна орбита този космически апарат извършва по 15 непълни обиколки на Земята за денонощие, често попадайки в „лунната сянка“.
По време на едно от тези прелитания „Проба-2“ и Луната са били разположени по такъв начин един спрямо друг, че дискът на спътника на Земята почти напълно е закрил Слънцето. Това е позволило на камерите на апарата да заснемат уникални снимки на короната на Слънцето в ултравиолетов диапазон. Общо „Проба-2“ е заснело няколко серии подобни фотографии по време на четири нощни обиколки на Земята.