Захариева обяви почти война на Русия, но не изтъргува Фолксваген или друга екстра за България
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Българското външно министерство най-накрая направи немислимото и постави руското външно на мястото му. Озъбихме се, показахме характер, даже и топки. Ударихме в масата и показахме на г-н Лавров, че сталинистко-ленинисткият комунизъм не е с нищо по-добър от фашизма.
Да, червената армия е дала невероятни човешки жертви в името на освобождението на Европа от фашизма и нацизма, но нейните червени лидери наложиха също толкова човеко-ненавистен режим върху източните държави. Непредубедените историци дори биха казали, че комунизмът е още по-свирепа система от нацизма, тъй като жертвите на идеологията на сърпа и чука са в пъти повече от тези на свастиката.
Дотук добре.
Външно министерство свърши нещо.
А дали помисли преди да го свърши?
Г-жо Захариева, вие не сте историк. Вие не сте журналист. Вие не сте дори депутат, който зад щита на своя имунитет и народен мандат може да говори каквото желае без особени последици.
Г-жо Захариева, вие сте министър и вицепремиер. Изпълнителна власт, която изпълнява програмата на правителството и води държавата, защитавайки нейните национални интереси.
Обявяването на дипломатическа война на Русия може и да е нещо рационално и оправдано след дълги години руска злоупотреба с българската история, но вие изтъргувахте ли го с големите играчи, чийто интерес обслужваме с този ход?
Защото България не може да победи Русия в каквато и да било война, дори и безкръвна дипломатическа такава.
Някога Соломон Паси беше казал, че България така и не се научи да търгува услугите, които прави на САЩ и Европейския Съюз (като бившия министър използва доста по-цветистия израз със задните части).
Изглежда с годините това се превръща от прост недостатък на външната ни политика (работеща по принципа от вица на лисицата и коча) в национална криза и опасност за националната сигурност днес.
Г-жа Захариева и американофилите в България веднага ще скочат: „Но вижте как правят Полша, Румъния и прибалтийските държави – морални стожери срещу руската агресия!“
Правят, ще отговорим ние, но там правителствата знаят как да търгуват своите геополитически ходове.
Защото обявилата дипломатическа война на Русия Полша е въоръжена до зъби с американско оръжие и американски бази. Но освен това американците целенасочено превръщат Полша в нов енергиен център на Стария континент чрез терминалите си за втечнен газ.
САЩ имат 44 милиарда долара инвестиции в Полша (без да броим военните базите), което е горе-долу колкото целия брутен вътрешен продукт на България. При поляците огромни заводи имат Форд, Филип Морис, Ф§П, Каргил, Ай Би Ем, Дженеръл Електрик, Гуудиър, и т.н. Общата търговия на Полша със САЩ е за над $10 милиарда. Американците не просто наливат огромни средства в Полша, но се наслаждават и на високи печалби – 13.9% възвращаемост на капитала (4тата най-висока сред чуждите инвеститори). Преди 2 месеца президентът Тръмп и президентът Дуда подписаха договор за още 2 милиарда кубични метра американски втечнен газ за поляците на преференциални цени, в добавка към вече подписаните контракти за над 6 милиарда кубика на стойност над $25 милиарда.
Ситуацията в Румъния и прибалтийците не е по-различна, като и двете страни с американски технологии вече са енергийно независими от руската мечка. Инвазията на американски компании в северната ни съседка вече започна преди 3-4 години, водена от големите финансови банки и консултанти, подготвящи почвата за индустриалните и технологични гиганти. Да не говорим за преференциалните цени на отбранителна и военна техника, която румънците ползват и са обградили държавата си с достатъчно военна мощ, че сами да удържат руска агресия вероятно за поне седмица!
А какво се случва в България?
Германия разпорежда на Борисов какво да прави с миграцията и европейските пари.
САЩ разпорежда на Борисов какво да прави с военния ни сектор.
Франция разпорежда на Борисов да им даде летище София срещу унизителна концесионна такса и инвестиции (над 30% по-ниски от това, което французите ще налеят в летище Белград).
Холандия и Белгия разпореждат на Борисов да закриля местните им индустриални заводи с някои съмнителни екологични практики.
А насреща какво изтъргува г-жа Захариева като външен министър?
Верният ни съюзник Германия е на път да прати втория най-голям завод на Фолксваген в Турция. Германия, която ни критикува през ден за върховенството на закона, но явно не обръща внимание на юридическата вакханалия и своеволия на Ердоган. Същият Ердоган, който през седмица ги плаши с пускане на бежанци в Европа, нарича немците фашисти и арестува техни журналисти. Германия, която буквално създаде ГЕРБ за своя опора в България, но явно не смята за нужно да подкрепа българската икономика.
САЩ продават на България военни самолети на астрономически цени.
Каквото и да си говорим за лобизма на Румен Радев и про-руските маневри на Корнелия Нинова, абсолютен факт е, че на цената на американските Ф-16, можеше да купим 2 ескадрили шведски грипени, въоръжени до зъби с каквото си пожелаем оръжие от целия свят. И вероятно 3 ескадрили руски изтребители.
И тази сметка не включва бъдещите разходи за американско лицензиране и преоборудване на Граф Игнатиево – единственото летище, от което американците ще ни позволят да оперираме техните самолети. САЩ не смятат за нужно да разположат новия завод на Ford за лекотоварни автомобили в България, като отново ще предпочетат Турция. Боинг дори не сметнаха за нужно да ни предложат индустриален офсет срещу сделката за Ф-16, докато СААБ бяха готови за инвестиция от над $1 милиард в България.
Холандия се гаври с България и принуждава Борисов да влиза в ролята на лисицата от пословицата за гроздето, въртейки и сучейки как да влезем в Шенген може би не е изгодно за България днес. Нищо че влизането в Шенген е право и задължение като членове на Европейския Съюз, че правителството на Сакскобурготски до голяма степен беше подготвило почвата дипломатически, че няма никаква обективна логика ние като външна граница да бъдем извън Шенген и че в България съществува пълен партиен и политически консенсус, че това трябва да е приоритет.
Така че, г-жо Захариева, да питаме отново и ясно:
Вие изтъргувахте ли обявяването на дипломатическа война на Русия срещу завода на Фолксваген, влизането ни в Шенген, вдигането на мониторинга върху правосъдието то Франс Тимерманс след 30 дни, американско ПВО на преференциални цени и преместване на завода на Форд от Турция в България, двойно повече френски инвестиции в летище София, нови три канадски рудника за злато с по-висока концесионна такса, ако щете дори някой гигантски завод за белгийски шоколад?
Или просто се събудихте онази сутрин и решихте да тръгнете на война „барабар Катя с поляци, румънци и прибалтийци“ срещу Сергей Лавров и Путин?
Изтъргувахме ли нещо или отново сме в ролята ни отпреди спускането на Желязната завеса, когато западните велики сили опънаха чадър над своите протекторати и оставиха България на руската мечка?
Тази руска мечка може и да е позаслабнала последните 70 години, но е все така свирепа, а западните ни „партньори“ си избраха нови любимци, като изглежда ние пак не сме в списъка...