Захариева пред "Ди Велт": Не България, а Северна Македония отказва правото на самоопределение на гражданите си
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Не България, а Северна Македония отказва правото на самоопределение на гражданите си. Това е заключението на вицепремиера и министър на външните работи Екатерина Захариева в интервю за германския национален ежедневник "Ди Велт", съобщава "Фокус".
Тя определя като неточни твърдения, че отказваме на македонците правото на самоопределение. "Но страните не признават езици или нации, а само други държави“, каза тя. По думите й всяка нация има право на самоопределение.
"Но не (съм съгласна с) твърдението, че им отказваме (на македонците) това самоопределение. Това не е вярно. Но това се казва отново и отново, може би с цел да се изобрази България като държава, която е от – не знам кой век. Звучи ужасно, разбира се - държава, която отказва на друга държава правото на самоопределение. Но е точно обратното", каза още вицепремиерът.
Захариева изтъква още, че през последните 10 г. 88 450 северномакедонци са получили българско гражданство въз основа на произхода си.
"Те са български и европейски граждани. Те също имат право на самоопределение. Но всеки, който днес се определя като гражданин с български корени в Република Северна Македония, продължава да бъде дискриминиран. Само преди три седмици някои групи публикуваха лични данни и адреси на такива хора, а в някои случаи дори бяха заплашени да ги обесят“, разказа Захариева, като най-често подобни инциденти се случвали в интернет и социални мрежи.
По думите й това са заплахи, на които държавните институции там трябвало да реагират, защото ставало въпрос за безопасността на тези хора.
"Но те реагират само когато ги помолим. А не трябва да чакат това. Трябва да е ясно, че институциите в държава, която е кандидат за членство в ЕС, трябва да реагират, когато има дискриминационни действия срещу група от население въз основа на религия, пол или идентичност.", казва Захариева. И добавя: "И всеки, който вземе различно мнение от официалното и каже, че трябва да се работи с България, ще бъде изложен на тази омраза там. Това се случи дори с премиера Зоран Заев. За съжаление идеята за изграждане на нация на основата на омраза срещу България все още е държавна политика“ в РСМ, подчерта първият дипломат на София."