Защо ГЕРБ не иска вот на недоверие. И защо остави адвокат Менков сам в централата си
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Декларации и трибунки в парламента. Около това и около един скромно организиран протест се концентрира цялото поведение на партия ГЕРБ след ареста на лидера им Бойко Борисов. Снишаването и липсата на конкретни действия обаче са на път да разочароват електората на най-голямата опозиционна партия.
От началото на управлението на правителството на Кирил Петков ГЕРБ се опитва да го играе конструктивна опозиция, а след днешното изявление на депутатите в парламента изглежда, че тази роля ще продължи - въпреки скандалните събития от миналия четвъртък. Тогава полицаи влязоха в дома на Борисов без заповед и без повод и, след като претърсиха къщата му пред очите на неговите внуци, той беше арестуван за 24 часа.
Последва бутиков протест от страна на партията с най-много членове в страната. Официално към 2018 година ГЕРБ има над 94 000 членове, а миналия петък не успя да мобилизира повече от 1000 души в подкрепа на своя лидер и с искане за оставка на правителството.
През следващите 5 дни депутатите от партията ограничиха действията си до телевизионни интервюта, докато симпатизантите им очакваха реални стъпки. И въпреки че народните представители твърдят, че партията е поела курс към предсрочни избори, действия в тази посока не виждаме.
Днес ПИК попита Томислав Дончев дали ще искат вот на недоверие по тема вътрешна политика и получихме уклончив отговор, че ако има вот на недоверие, той би трябвало да е по икономическа политика. Така и не разбрахме кога евентуално ще бъде внесен този вот. Получихме обаче категоричен отговор от зам.-председателя на ГЕРБ, че партията няма да напуска Народното събрание. С други думи, ще продължи да е конструктивна опозиция. И не е ясно как поема курс към предсрочни избори, когато най-разпознаваемите й хора стоят в пленарна зала, вместо да обикалят цялата страна и да се срещат с избиратели
Дончев загатна, че скоро ще разберем и какви ще са парламентарните действия на партията във връзка с арестите на Борисов. А журналистите, които го слушаха, се надяваха да разберат още днес. Даже вчера или онзи ден.
Забавянето на реакцията на ГЕРБ играе в полза на опонентите им. Борисов не се е показвал вече пети ден, депутатите продължават да усукват за конкретни стъпки, с които ще се опитат да свалят това правителство, а симпатизантите им започват да се притесняват дали в партията има някакъв проблем и дали в момента не текат определени договорки.
На целия този фон вчера партията остави адвоката на Борисов, Горанов и Арнаудова - Менко Менков, да излезе сам в централата на ГЕРБ, за да сподели подробности за неправомерните арести на своите клиенти. Адвокат Менков можеше да даде това изявление от кантората си, например, но когато е в централата на ГЕРБ, той би трябвало да има зад гърба си минимум половината парламентарна група. Защото вчерашното изявление изглеждаше така, сякаш всички останали са изплашени, снишили са се и разчитат Менко Менков да ги извади от калта.
Гледахме и се чудехме - дали пък цялата централата на ГЕРБ вече не е в ареста, щом адвокатът е сам, брандиран с партийното лого?
Поредицата от неясни послания, включително и визуални, в допълнение с отказа на ръководството на партията да започне радикални действия за сваляне на правителството, демотивират не само симпатизантите на ГЕРБ, но и всички останали, които не харесват тази власт. Да припомним само, че дори и според социологическите проучвания това са поне 60% от българите.
Още повече, че ГЕРБ има най-големия си коз в ръката - прокуратурата и съдът вече обявиха арестите за незаконни. Същото направи и Манфред Вебер преди минути пред европарламента и лично пред Урсула фон дер Лайен. А за такава грандиозна издънка правителството трябва да подаде оставка. Веднага. Или поне вътрешния министър.
И кой друг да задейства механизмите за тази оставка, ако не най-голямата опозиционна партия, чийто лидер беше арестуван?!