Аспаруховият мост - денонощно контролиран от експерти
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Доц. Михаил Околийски е специалист по психично здраве, сексуални дисфункции и фамилна терапия. Асистент е в столичния Национален център по общественото здраве и анализи. Потърсихме коментара му по повод научно съобщение, публикувано в сп. „Molecular Psychiatry”, според което склонността към самоубийство при маниакално-депресивните пациенти се стимулира от един вид протеин - ASR1, отделян в мозъка.
Учени в целия свят се опитват да установят на клетъчно и субклетъчно атомно-молекулно ниво при какви промени настъпват тежки психични и телесни заболявания.
Вече се знае, че с определени генни комбинации са свързани редки страдания като муковисцидоза води до нарушена функция на дихателната и храносмилателната система/ и хемофилия протича с проблеми при съсирването на кръвта. Подобни заболявания, с помощта на науката, могат да бъдат разпознати още на етап вътреутробно развитие.
Но въпреки съвременните открития в генетиката и биохимията, все още не е ясно какво точно се случва в човека, стигнал до идеята за самоубийство. При това не всичко зависи от наследствените дадености. От значение са околната среда и начинът на живот. Тези фактори могат да модифицират някои фамилни особености, като ги подтиснат или им открият път за изява. В момента, у нас модерен подход към хората в депресия и с риск от самоубийство, е приетата неотдавна от правителството Национална програма "Превенция на самоубийствата в България 2013-2018 г.".
Програмата е съобразена с добрите европейски практики и предлага насоки за спешните мерки, които трябва да се вземат. Някои от тях не изискват особени финансови средства, а могат да доведат до бързи резултати. Например, вече се охраняват т.нар. "магнити за самоубийци” - предпочитани места, които си избират хората, решили да сложат край на живота си. У нас такъв е Аспаруховият мост във Варна.
Сега там патрулират служители на МВР. Опитът е показал, че всяко, дори минимално препятствие, може да възпре човека от намерението да посегне на живота си. Често такива хора не искат да умрат, а само да получат внимание от околните и да споделят своите проблеми.
В бъдеще те ще могат да се доверяват на общопрактикуващите лекари, които предстои да преминат специален курс за диагностика и лечение на пациенти със суицидни идеи.
Много важно е при дълбока тъга и депресия хората да не губят вътрешните си опори и да търсят помощ от специалисти – психиатри и психолози в болниците и спешните центрове, да укрепват приятелските връзки, които им носят усещане за разбиране и топлина.