Ако сте нервни, пийте течности на малки глътки
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сигурно сте чували изрази, като: „от ядове се тъпча с храна”, “пълнея от стреса” и др. Всъщност причината е по-дълбока, защото стресът въздейства върху серия биохимични процеси. При тях съществена е ролята на надбъбречните жлези. Вътрешната им част произвежда хормони, които влияят на кръвното налягане, пулса и на други процеси в организма.
Във външната част (кората) на надбъбречните жлези също се образуват хормони, сред които е кортизолът. В случай на стрес кортизолът мобилизира захарта. Много бързо тя започва да се освобождава от черния дроб. Така нивото на кръвната захар силно нараства и организмът се снабдява с допълнителна енергия. Ако липсва мускулна работа, тази енергия не се изразходва и се увеличава броят на мастните клетки, като се трупат излишни тлъстини.
Освен това в стресови ситуации човек е склонен да консумира повече сладки храни. Това е подсъзнателен опит да се подобри настроението чрез хормона серотонин, който се образува в по-големи количества след консумацията на сладко. Постигнатото успокоение е за сметка на телесното тегло. Очевидно е, че трябва да се търсят начини за овладяването на стреса без храна. Най-резултатно засега си остава активното физическо натоварване. Чрез него се облекчава нервната система и се изгарят много калории. Напоследък диетолози съветват да се яде пъпеш, защото сокът му намалява умората и стреса.
Според други лекари, щом човек е под напрежение, трябва да пие на малки глътки вода, но не студена. Така ще намали чувството си за нервност и глад.
Ако сте подложени на твърде силен стрес и не успявате да го компенсирате с добра организация на дейностите, общуване с приятели, почивки, разходки или физически упражнения, то поне следвайте няколко прости идеи от аюрведа. Когато посягате към храната, мислете за нея, а не за проблемите си, не говорете, а дъвчете, поемайте ястията бавно, по малко, като им се наслаждавате. Така ще се почувствате по-добре в собственото си тяло.