Зверства с деца се предават на живо в Тъмната мрежа, предупреждава книгата "Киберпрестъпления"
Хакери могат да ви причинят сърдечен удар
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Много хората вече са киборги с имплантирани компютърни устройства, които могат да бъдат хакнати във всеки един момент от чиста злонамереност. В пейсмейкъра ви може да се произведе токов удар с фатален край. Самите ни тела все повече се роботизират – от слуховия апарат до помпите за инсулин – нищо от тези устройства не притежава защита, която да ни гарантира, че няма да бъдем взривени отвътре. Това не са сценарии от бъдещето, макар да не са се случвали все още, а съвсем реални заплахи. Дава ги за пример анализаторът Марк Гудман в неговата сензационна книга-предупреждение „Киберпрестъпления“. Н нея той посочва всички обозрими опасности, които могат да ни връхлетят в хода на светкавично развиващите се нови технологии. Сериозният изследователки труд, за който говори целият свят, наскоро излезе на български с логото на издателство „Милениум“.
Гудман е създател на новаторската научна организация „Фючър Краймс“. В нея специалисти от различни области проучват възможностите, чрез които престъпниците могат да ни атакуват, използвайки развитието на науката и техниката. Авторът призовава да си дадем сметка, че всичко, което пишем, търсим, слушаме, откриваме в интернет, се запечатва завинаги, събира се от специални брокери на информация, продава се не просто на рекламодатели, а и на държавни служби, терористичните организации, престъпни корпорации. Данните ни са достъпни за всеки, който може да ги купи, или - открадне. Защото „информацията е новият петрол“, но за разлика от барелите, оградени от бодлива тел и пазени от въоръжена охрана, нашите профили са абсолютно незащитени.
От момента на раждането до смъртта си всички вече постоянно регистрираме съществуването си с присъствие в интернет. „На всеки десет минути създаваме толкова информация, колкото през първите десет хиляди поколения на човечеството.“ А това е база за тормоз от всякакъв вид – от бивш партньор, през крадец или изнасилвач, до терорист. „Струва ли си да платиш с живота си за едното отбелязване във „Фейсбук”?“, пита Гудман.
С бързи крачки вървим към реалност, в която нашите домакински уреди ще бъдат свързани в интернет - с нас и помежду си и „ще ни държат под око“, ще ги управляваме от разстояние, но домовете ни лесно ще могат да бъдат „хаквани“ от престъпници, а ние ще сме безпомощни. „Както електричеството може да убива, така и милиардите устройства и предмети, свързани в мрежата, може да са пагубни за човека.“
Съществува кибермафия, която приспособява техническите нововъведения за своите цели. „Днешните престъпници могат да използват за своите нужди всяка една технология. Този процъфтяващ престъпен суперорганизъм обитава дълбините на интернет, тъй наречената Тъмна мрежа, на която се крепи цялостната дейност на корпорация „Престъпност“.“ Това е другият онлайн свят, в който повечето от нас никога не са стъпвали.“ Там може да намерите наркотици, фалшиви банкноти, крадени маркови стоки и кредитни карти; всякакви документи и самоличности; оръжие, муниции, експлозиви. Може да наемете крадци на деца и убийци, да си поръчате трафик на хора и органи. „Тъмната мрежа си има и свой девети кръг на ада, където се спотайват насилниците срещу най-уязвимите членове на нашето общество – децата. В доклад на Европол се отбелязва, че е налице ръст на сайтовете, които излъчват малтретиране и изнасилване на деца. Тъй като тези престъпления се случват в Тъмната мрежа и се излъчват на живо, без да се правят записи, на полицаите им е изключително трудно да съберат нужните доказателства.“
Онлайн пространството е като айсберг. Повечето от нас виждат само малка част от него. Това, което е скрито, носи много имена, едни от тях са Тъмна мрежа и Deep Web. Там е събрана 500 пъти повече информация, казва Марк Гудман. Достъпът до нея е възможен само със строго секретни пароли. Това е зоната на престъпния свят.
Един от най-мощните инструменти в арсенала на хакерите е така нареченият „ботнет – мрежа от заразени компютри под дистанционния контрол на хакера. Тези компютърни зомбита могат да бъдат използвани за най-различни престъпни начинания – разпространяване на вируси, атаки срещу сървъри или съхраняване на пиратски или порнографски филми.“
Обощението кара читателят да настръхне: „Срещу нас се надига същински ураган и всички признаци на катастрофа са налице. Възможностите за злоупотреба, които дават днешните технологии, са в пъти по-малки в сравнение с онова, което ни очаква след няколко години, когато напълно разгърнат потенциала си роботиката, изкуственият интелект, триизмерният печат и синтетичната биология. Най-лошото тепърва престои. Уязвимите компютърни мощности ни гарантират социална несигурност и лавинообразен ръст в престъпността, за който сме напълно неподготвени.“ Думите на автора звучат апокалиптично, но в книгата си „Киберпрестъпления“ той предлага и начини, по които може да се защити всеки от нас и обществото като цяло.