ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) няма да плаща на фирми за лекарства, които отпуска безплатно или с намаление на болните, ако производителите не склонят на отстъпки в цените. Това важи за всички оригинални медикаменти, които все още са под патентна защита, съобщиха от осигурителната институция. Решението бе взето на заседание на нейния надзорен съвет.
„Приехме проект, който задължава фирмите - производителки на лекарствени продукти без аналог, да дават отстъпки от цената на медикаментите. Какъв ще е процентът на тези отстъпки, ще се определя индивидуално“, обясни надзорникът д-р Иван Кокалов, цитиран от "Монитор".
От касата обаче не скриха, че така се създава риск, ако компанията не желае да направи отстъпка от цената му, да изтегли медикамента си от българския пазар. По изчисления на надзорниците, така годишно ще бъдат спестявани не по-малко от 50 млн. лева. Предстои решението на надзорния съвет да бъде оформено в наредба.
Медикаменти без отстъпки няма да бъдат реимбурсирани. Тази практика въвеждаме от 1 януари 2016 година, коментира подуправителят на НЗОК д-р Димитър Петров.
Министерството на здравеопазването пък подготвя въвеждането на проследяваща система на лекарствата в болниците. Чрез нея ще се знае по всяко време какви количествата медикаменти се зареждат в болничните аптеки, колко се изписват от там за всеки конкретен болен и как те му се дават, съобщиха от ведомството. Така, ще се знае дали медикаментите действително отиват за лечението на пациентите или се препродават.
Неотдавна проверка на здравната каса във Варненския онкодиспансер и в болницата по онкохематология в столицата разкриха липси на скъпи препарати, които са били изписвани от болничните аптеки, но не са достигали до болните.
Икономическата полиция разследва в момента дали не става въпрос за паралелен износ. Обикновено той се практикува за страни от Западна Европа, където медикаментите са по-скъпи.