ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Апетитът идва с яденето – тази стара английска поговорка очевидно важи не само за Глочестърските петнисти прасета (най-дебелите в света), но и за българските еколози.
Безпрецедентен проект, пример за наглост и алчност, е качен на сайта на Националния съвет по биологично разнообразие – след като са усвоили успешно 5.3 милиона лева, еколозите от Българско дружество за защита на птиците искат от МОСВ и МЗХ още 49 718 500 лева, за да до-опазят.... червеногушата гъска.
Не, няма грешка, това са цифром и словом още петдесет милиона лева.Повече от бюджета на средноголям областен град. За гъска. Пък била тя и червеногуша.
Шокиращото искане е разписано в плана за действие за опазването на червеногушата гъска в България за периода 2015-2024, разработен от Българско дружество за защита на птиците. Планът е част от проекта „Безопасна земя за червеногушите гъски в България”, който е спечелен от Българско дружество за защита на птиците през 2010 година и е завършил преди броени месеци. По този проект, БДЗП, член на коалиция „За да остане природа в Бългрия”, вече е усвоило 5 300 000 лева, пише "Труд".
Но явно 5 милиона не са стигнали да се напълнят червените гуши на.... червеногушите гъски. Та явно трябват още 50 милиона. На всичкото отгоре, хората в Североизточна България са пропищели именно от тази гъска, която е с популация от над 200 000. Тя се храни с житни култури и по подобие на скакалците унищожава хиляди декари насаждения.
Освен сумата, не по-малко интересни са и източниците на финансиране, от които еколозите от коалиция „За да остане природа в България” изискват милионите. Очевидно, 250-те милиона лева за биоразнообразие по Оперативна програма околна среда вече не достигат на еколозите и те разширяват атаката си към Министерството на земеделието и храните. По най-скъпата първа мярка се изискват пари именно от Министерство на земеделието и храните, от Оперативна програма околна среда, LIFE+ и НАЕП. За намирането на осемте милиона лева за развитие на националната екологична мрежа пък ще се бърка и директно в самия бюджет на Министерство на околна среда и водите.
За отразяване на природозащитните дейности се изисква работа на служителите от РИОСВ, въпреки че парите ще бъдат лапнати от Българското дружество за защита на птиците и останалите НПО-та. Ще се взимат милиони и от Програмата за развитие на селските райони, БАН, и други.
Схемата на псевдо-еколозите от коалиция „За да остане природа в България” вече не е само ясна, тя става нагла. Когато в страната има области със средна работна заплата под 500 лева, когато има над 2 милиона бедстващи пенсионери със средна пенсия под 300 лева, когато има фалирали цели областни градове с бюджети по 30 милиона, да искаш над 50 милиона, за да опазваш някаква гъска е върхът на абсурда и наглостта. Надали има разумен човек, който да повярва на въдицата, че такива огромни пари ще се изразходват за някаква гъска. Милионите от тези проекти се отклоняват и източват от държавния и европейски бюджет и пренасочват към частните политически проекти и кампании на ПП Зелените. Техни остриета са именно НПО-тата в мрежата коалиция „За да остане природа в България”, които чрез абсурдните си протести на жълтите паветаи Орлов мост блокират завършването на магистралите, строителството на третия метродиаметър, цялата рудодобивна индустрия, развитието на летен и зимен туризъм, поминъка на стотици хиляди хора в планинските райони, отварянето на работни места в най-бедните български области, и т.н.