Земетресенията в Чили не взимат големи жертви заради добрите антисеизмични конструкции
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Благодарение на добрите антисеизмични конструкции земетресенията в Чили не вземат големи жертви. Това заяви журналистът Веселка Градишка от Чили пред агенция "Фокус".
„Земетресения със същата сила, а понякога и много по-слаби предизвикват хиляди жертви и големи разрушения в други страни и региони, докато Чили е пощаден. Това е така на първо място, защото Чили е водеща страна в света по антисеизмични конструкции. Дори японците идват на обмяна на опит. На второ място, въпреки че всички страни имат антисеизмични изисквания за строежите, в Чили контролът е особено засилен и нито един предприемач не би могъл да строи, без да спазва тези изисквания. Дори да успее да заобиколи контрола на властите, много скоро природата ще провери на практика стабилността на сградата, а глобите и разходите след това са много по-големи от тези за строеж съобразно всички изисквания“, обобщава Градишка.
„Голямо значение за ограничаване на жертвите от земетресенията в Чили имат опитът и културата на населението за реакция в подобни ситуации. Първото, което научават хората, когато се преместят на ново място, е какво трябва да правят в случай на земетресение, къде са безопасните места и къде е опасно. По крайбрежието на всеки 200-300 метра има пътни знаци „Път на евакуация при цунами“. Интересно е да се отбележи, че в планинските райони има такива знаци, но гласящи „Път на евакуация при вулканична активност“. Много семейства имат приготвени „раници за екстремни случаи“, които съдържат най-необходимото за оцеляване за 3-4 дни след катаклизъм. Правителствените служби са отлично тренирани за реакции при екстремни обстоятелства“, казва още българският журналист.
„Сега на помощ са включени и новите технологии. Жители в крайбрежните райони казват, че не само са разбрали за евакуацията от сирените или радио и телевизионните предавания, но са получили и по няколко смс-а на мобилните телефони, че предстои евакуация. По темата има много телевизионни предавания. Например, излъчват се репортажи какво поведение трябва да имат родителите на малки деца по време на такива бедствия, за да не се изплашат и травмират децата, и как да им се обясни какво трябва да правят, за да се спасят, в случай че са сами без възрастни наоколо. Това, което ми направи впечатление от репортажите от най-пострадалите райони, е жизнената философия и дори спокойствието, с което чилийците приемат случилото се. Дори семействата, загубили дома си или бизнеса, или всичко, казват - нито е за първи, нито за последен път, живеем в сеизмологично активна страна, отново ще се изправим и ще си стъпим на краката. Другото, което прави впечатление, е солидарността - когато се случи бедствие, всички се обединяват, събират се и изпращат помощи, много доброволци отиват да помагат на място. Няма значение дали са бедни или богати, хората помагат с каквото или както могат“, завършва анализа си Градишка.