BG EN

Земята е преживяла взрив на свръхнова преди 2 милиона години

ШАРЕН СВЯТ

Земята е преживяла взрив на свръхнова преди 2 милиона години

14885
на 18.09.2018
Земята е преживяла взрив на свръхнова преди 2 милиона години
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Образци на минерали от Луната, доставени от експедициите „Аполо“, съдържат т.нар. междузвездно желязо-60, което свидетелства, че преди около 2 милиона години Земята е „преживяла“ взрив на свръхнова звезда, съобщава Physical Review Letters, цитрани от БНР.

препоръчано

„Космическите изригвания може да повлияят на формирането на облаци в атмосферата и да доведат до понижаване на температурата. Ако Земята действително е преживяла взрив на свръхнова, това се е отразило на нейната климатична история, което всъщност и е станало – започнал е Ледниковият период, последната фаза на човешката еволюция. Може да се приеме, че избухването на свръхновите звезди е допринесло за възникването на човечеството“, коментира Гюнтер Коршинек от Техническия университет в Мюнхен, цитиран от Space.com

свързани новини

Коршинек и негови сътрудници са открили следи от избухването на свръхнови звезди отпреди 1,7 – 2,6 милиона години, изучавайки образци, донесени от от лунните експедиции „Аполо-12“ „-15“ и „-16“.

 

Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
Георги Рачев пред ПИК TV: Затопляне, валежи и наднормени температури в края на януари (ВИДЕО) Георги Рачев пред ПИК TV: Затопляне, валежи и наднормени температури в края на януари (ВИДЕО)
ново
Днес: 39
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК