Знаеш ли достатъчно за етикетите, които се лепят по плодовете? Важна информация!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Всички ние сме виждали залепените етикети върху бананите. Замисляли ли сме се някога каква важна информация е криптирана в тях?
Практиката за подобно обозначаване на плодовете и зеленчуците със стикери, все още не е въведена навсякъде, но е широко разпространена. Въпросът в този случай обаче е, знаем ли за какво служат те и как ни информират какво купуваме?
В потребителската ни кошница често се оказват не само традиционно български плодове и зеленчуци, но и някои екзотични храни. А през зимния сезон на много от плодовете и зеленчуците в хипермаркетите ще видим странен етикет, който на пръв поглед няма място върху храната.
Всъщност тези етикети са полезно средство, за да се ориентираме какво ядем. А също така да ни дадат информация за произхода и състава на храната, която сме избрали да закупим.
Докато преработените храни имат ясно обозначен състав, при плодовете и зеленчуците не можем да изискваме подобно нещо. За сметка на това на някои вносни продукти има поставени стикери, по които можем да се ориентираме дали са използвани пестициди, дали са ГМО или биопродукти.
Ето какво означават цифрите върху стикерите:
1. Ако кодът има четири цифри, които започват с номера 3 или 4, това означава, че продуктът е отглеждан на принципа на интензивното земеделие през втората половина на ХХ век, т.е., че е възможна употреба на изкуствени торове и пестициди.
2. Ако продуктът има пет цифри, които започват с номера 9, това означава, че продуктът е отглеждан по традиционния начин, като храните отглеждани повече от хилядолетие. За разлика от модерните методи в земеделието, тук се използват старомодни техники, т.е. произведените продукти са органични, без използването на изкуствени торове и пестициди, за интензивен растеж.
3. A ако продуктът има код от пет цифри, които започват с номер 8, това със сигурност означава, че продуктът е генетично модифициран. Да, това означава, че ядем ГМО продукти.
В ЕС по-голямата част от храните произведени като ГМО са маркирани. В последните години държавите -членки все повече спорят по въпроса, но се стигна до консенсус, че за потребителите е полезно да знаят дали ядат ГМО или обикновени храни и да им бъде дадено правото на избор при пазаруване, поради което те се обозначават със стикери.
След тази полезна информация ще бъдем по-внимателни при избора на плодове и зеленчуци, нали?