ЗНАКОВА ПОДКРЕПА: Организациите на евреите в България оцениха високо работата на Сарафов и прокуратурата
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Петте най-големи и авторитетни организации на евреите в България - "Шалом", Централния израилтянски духовен съвет, Федерация на ционистите в България, Приятели на Израел в България-Негев и Американския еврейски комитет-България, изразяват благодарност към и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов за "личната му отдаденост в борбата с антисемитизма и езика на омразата" у нас.
Това се посочва в становище на организациите, изпратено до Висшия съдебен съвет, във връзка с процедурата по избор на нов главен прокурор, кандидат за който е Сарафов.
"Високо оценяваме дейността на прокуратурата срещу проявите на антисемитизъм, особено след един от най-големите терористични актове в световната история с над 1200 жертви, извършен от "Хамас" на 7 октомври 2023 г", пишат от петте организации.
Знаковата подкрепа идва два месеца преди гласуването на кандидатурата в кадровия орган на съдебната власт.
В становището си представителите на еврейската общност у нас поставят висока оценка на работата на прокуратурата под ръководството на Сарафов в качеството му на и.ф. главен прокурор. "Високо оценяваме дейността на прокуратурата в действията й срещу проявните форми на антисемитизъм, особено след един от най-големите терористични актове в световната история с над 1200 жертви, извършен от терористичната групировка "Хамас" на територията на Израел на 7 октомври 2023 година", пишат от петте организации.
Председателите на еврейските организации - проф. Александър Оскар, Максим Делчев, Николай Гълъбов, Тодор Чобанов и Виктор Меламед, отправят и три въпроса, отговори на които Борислав Сарафов ще трябва да даде при изслушването му пред ВСС в средата на януари.
"Каква трябва да е позицията на Прокуратурата и на главния прокурор по отношение екстремистки и терористични организации и тяхната дейност в страната?", гласи едно от питанията.
Представителите на еврейската общност у нас се интересуват и от мнението на Борислав Сарафов за необходимостта от законови инициативи, които да осигурят защита от дискриминация и език на омразата всички български граждани и гостите на страната. Като дават пример, че в европейски държави е криминализирано демонизирането на Държавата Израел и отричането на правото на нейното съществуване, ръководителите на водещите еврейски организации у нас, се интересуват и дали подобни законови текстове следва да се приемат и у нас.
В писмото до ВСС се подчертава самата значимост на избора на главен прокурор "по отношение защитата на правата на малцинствата и борбата срещу антисемитизма".
Това е второто становище в полза на номинацията на Борислав Сарафов за титуляр на поста обвинител №1.
Преди дни, отново в писмена позиция до кадровия орган на съдебната власт, подкрепа за кандидатурата на Сарафов изразиха и от сдружение "Ангели на пътя", което обединява родители и близки на загинали и тежко пострадали при пътно транспортни произшествия, причинени от недобросъвестни шофьори.
В становището на сдружението също присъстват въпроси, като се изразява положително мнение за изложените от Борислав Сарафов в неговата концепция за управление на прокуратурата, свързани с разрешаване на проблема с вещите лица, по-бързото решаване на делата и разширяване обхвата на престъпленията, по които държавното обвинение може да иска от съда достъп до трафични данни, с цел разкриване на престъпления.