Знакът, който отправиха към света Путин и Тръмп - а Великобритания и ЕС...

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Телефонният разговор между Доналд Тръмп и Владимир Путин предизвика шумни коментари по целия свят. Анализатори се напреварваха да леят пропаганда в угода на собствените си интереси. Някои коментатори продължаават да убеждават, че е сложено началото на края на войната в Украйна, което на всички нормални хора им се иска.
Какво показва аналитичният и по-спокоен поглед върху това безспорно важно събитие за света? Двамата президенти вероятно имат и други канали за връзка помежду си и е напълно възможно да ги използват. С този телефонен разговор, който взриви страстите на целия свят, всъщност беше даден знак. Тръмп и Путин решиха да оповестят гласно, че разговарят.
Всички помним как предизборно Доналд Тръмп обещаваше да спре войната в Украйна за един ден. Нещо, което сериозните и необременени коментатори, не приеха за реалистично. Тръмп увеличи срока на три месеца, после на половин година, а сега вече изобщо не се споменават никакви срокове за спиране на войната.
За какво са си говорили двамата лидери научаваме от изявленията на Тръмп. Украйна, разбира се, е била една от обсъжданите точки. Но явно не основната. Изкуственият интелект, енергетиката, Близкият изток също са били дискутирани. А според Тръмп двамата с Путин са се договорили да работят заедно и да посещават страните си.
Коментарите от руска страна са по-витиевати.
Да започнат да си говорят и дори да се разберат в един момент САЩ и Русия беше съвсем очаквано и в най-напрегнатите моменти от последните години. В историята двете страни винаги са се разбирали. Тези, с които Русия никога не е постигала съгласие, са британците. В момента те се оказват пречка и пред Тръмп. Съвсем неслучайно той заговори и повтори няколко пъти колко хубаво би било Канада да стане 51-ия щат на Америка.
Обединеното Кралство е всепризнат майстор в тихата политика. Володимир Зеленски е техен глас, още от времето, когато бившият премиер Борис Джонсън му забрани да води мирни преговори с Русия. Така се роди идеята за войната до "последния украинец". Сега Зеленски обикаля западните медии и заплашва дори САЩ. Защото знае, че е "бита карта", а и умира от страх, че Тръмп ще си поиска милиардите, които Байдън и компания му отпуснаха за войната. И за които самият Зеленски призна, че не ги е виждал.
Няма нищо по-нормално от това лидерите на двете големи политически сили да си говорят. Но къде остава Китай, който по мощ на икономиката е съизмерим със САЩ? Засега Си Цзинпин води брилянтна външна политика. Демонстрира добри отношения с Русия. Но в същото време държи близка връзка и с Великобритания.
Светът се променя кардинално. Украйна е оста, от която се вижда това. Русия не бърза - завладява едно село, половин село... И няма да седне на мирни преговори, ако не се изпълнят условията й - да се проведат легитимни избори в Украйна без участието на Зеленски, НАТО да спре разширяването си на изток и да се подпише договор за траен мир. Временно примирие не може да има, предвид на Минските съглашения, за които дори руснаците признаха, че са били измамени. А Меркел потвърди, че Западът е печелил време, за да може Украйна да бъде въоръжена по-добре.
САЩ има да решава вътрешните си проблеми с най-мощните държави в Европа. Вероятно затова Илон Мъск, дясната ръка на Тръмп, обяви официално, че Германия трябва да бъде управлявана от "Алтернатива за Германия". А премиерът на Великобритания Киър Стармър трябва да си отиде от поста преди следващите парламентарни избори в Обединеното кралство.
За ЕС и дума не става. На Урсула фон дер Лайен, Кая Калас и техните креатури дори не се предлага да стоят прави на срещите между глобалните сили.