ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„Днес, ние в Испания знаем, че много от действията са провеждани от руска територия. На този етап – в стадия на анализа – е невъзможно да бъде установено от кои организации и не е възможно да се твърди с пълна увереност, че това е руското правителство - заяви Министърът на отбраната на Испания Долорес де Коспедал. - Трябва да се знае, че съществуват определени организации, държавни или частни, които се бъркат във вътрешната политика на нашата страна. Ние сме длъжни да говорим открито за това, за да е в състояние обществото да се бори с това явления. Информирането на масите – това е първият ход. Той вече е направен“, съобщава руското издание „Комсомолская правда“, в свой коментарен материал за истерията около руските хакери.
От редакцията отбелязват, че това не е първото изказване от този тип. Преди броени дни, външният министър на иберийската страна разказа, че Мадрид има много доказателства за участие на „руски хакери“ в дестабилизацията на ситуацията в Каталуния и целия Европейски съюз. Действително, за какви точно доказателства става дума, той така и не поясни.
„Москва отдавна изпитва чувство на дискомфорт заради единството на Европа“, заяви дипломатът, като видимо беше решил, че това е заковаващият аргумент по предявеното обвинение.
За начина, по който са осъществени кибератаките в последствие разказа представителят на правителството на страната Иниго Мендеса де Виго. Според нейните думи, „хакери от Русия и Венецуела публикуват фалшифицирани или изопачени новини, свързани с Каталуния и Испания“.
„Сблъскахме се със сериозен проблем, когато демократичните ценности са заплаха за високите технологии. Това е въпрос, който ще има място в дневния ред на следващия съвет на европейските външни министри“, заяви де Виго.
„Въобще, „руските хакери“ – в момента това е изключително модерен тренд“, обяснява руският политолог Алексей Мартинов.
„Струва ми се, че подобни изявления на испанските политици не са направени по собствена воля, а са старателно следване на методиката, съставена в САЩ. Повод ще се намери винаги – още повече, че правилата на играта са прости и нищо не трябва да се доказва. Предполагам, че антируската кампания ще се развива поне до изборите през 2018 година, а може би и след това. Това е необходимо, на първо място, защото така се поддържа тонусът на собствените граждани, а на второ, за да се формира група от несъгласни вътре в Русия. Идеалното развитие за тях е преврат в Русия по киевски сценарий. Но това едва ли е възможно“.
Фокус