BG EN

И лидерите на ЕС нищят днес предимно енергетиката

ЧАС ПИК

И лидерите на ЕС нищят днес предимно енергетиката

4137
на 22.05.2013
И лидерите на ЕС нищят днес предимно енергетиката

Росен Плевнелиев не оригиналничи - пак говори за енергийната ефективност, която нямаме

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Подобно на днешното безкрайно заседание на Народното събрание, и провежданата в момента среща на лидерите на страните от Европейския съюз (ЕС) е посветена на енергетиката.

препоръчано

Държавните и правителствените ръководители от ЕС обсъждат енергийния сектор в контекста на усилията на Съюза за насърчаването на икономическия растеж, стимулирането на заетостта и повишаването на конкурентоспособността. По-конкретно лидерите на ЕС обсъждат намеренията на всяка от страните-членки по отношение на добива на шистов нефт и газ. По повод срещата председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой заяви, че „Европа рискува да стане единственият континент, който зависи от внесените горива“.

Въпреки че не е известно каква позиция заема българският президент относно шистовия газ на днешния съвет, преди началото му той апелира по единствената позната за него тема в този сектор – енергийната ефективност.

„Истинска политика на растеж е политиката, която подкрепя енергийната ефективност, независимо дали става въпрос за създаването на работни места или за това да направим нашите предприятия по-конкурентоспособни“, заяви президентът Росен Плевнелиев при пристигането си в Брюксел, цитиран от прессекретариата си.

Българският държавен глава изрази задоволство от подкрепата на Европейската комисия (ЕК) по трите основни приоритета в областта на енергетиката – енергийната ефективност, диверсификацията на енергийните източници и либерализацията на енергийния пазар.

Росен Плевнелиев заяви още, че ще бъде дадена възможност на държавите членки за повече гъвкавост при използването на средствата от ЕС за финансиране на мерки за енергийна ефективност. В тази връзка президентът очевидно забрави, че в качеството си на министър на регионалното развитие в кабинета на ГЕРБ получи над 60 млн. евро за тази цел и досега с държавни пари няма нито една изцяло санирана жилищна сграда. 

Въпреки че България е точно сред „двойкаджиите“ не само по енергийна ефективност, но и по диверсификация на източниците на енергия (по изграждане на газовите връзки в ЕС) - от 2009 г. досега не е построена нито една, Росен Плевнелиев поде и този въпрос. „До 2014 година трябва да имаме напълно завършен единен европейски енергиен пазар, да бъдат реализирани проектите за енергийна свързаност – интерконекторните връзки, и да бъдат уеднаквени правилата в енергетиката. До 2015 г. и най-изолираните в енергийно отношение държави-членки на ЕС да са свързани с газовите и електрическите мрежи. Дотогава трябва да завърши и либерализацията на енергийния пазар“, допълни президентът.

Освен енергийните въпроси, в дневния ред на срещата на върха е и друга проблемна тема, свързана с данъчната политика - акцентът е върху повишаването на събираемостта на приходите и мерките за избягване на неплащането на данъци. Очаква се, че по време на разговорите ще бъде оказан натиск върху Австрия и Люксембург да премахнат банковата тайна. При пристигането си в Брюксел премиерите на двете страни припомниха позицията си в подкрепа на отменянето на банковата тайна, като основното им условие е да се проведат „преговори с трети страни (извън ЕС – бел. авт.) като Швейцария за реципрочни действия“.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Прочетете топ хороскопа на Алена за 13 декември - Овните се радват на успехи, Девите да бъдат предпазливи САМО В ПИК: Прочетете топ хороскопа на Алена за 13 декември - Овните се радват на успехи, Девите да бъдат предпазливи
ПИК TV x
Времето полудя! Проф. Георги Рачев с ЛОША ПРОГНОЗА пред ПИК TV - ще видим сняг за Коледа през крив макарон (ВИДЕО) Времето полудя! Проф. Георги Рачев с ЛОША ПРОГНОЗА пред ПИК TV - ще видим сняг за Коледа през крив макарон (ВИДЕО)
ново
Днес: 5
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК