ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Още един месец, още един глобален топлинен рекорд, който накара учените да се чешат по главите и да се надяват, че това е махмурлук, свързан с Ел Ниньо, а не симптом на по-лошо от очакваното здраве на планетата.
Глобалните повърхностни температури през март са били с 0,1C по-високи от предишния рекорд за месеца, поставен през 2016 г., и с 1,68C по-високи от средните за прединдустриалната епоха, според данни, публикувани във вторник от Службата за изменение на климата Copernicus.
Това е 10-ият пореден месечен рекорд във фаза на затопляне, който разби всички предишни рекорди. През последните 12 месеца средните глобални температури са били с 1,58C над прединдустриалните нива, обобщава "Днес“.
Това, поне временно, надвишава референтната стойност от 1,5C, определена като цел в Парижкото споразумение за климата, но тази забележителна сделка няма да се счита за нарушена, освен ако тази тенденция не продължи в десетилетен мащаб.
Метеорологичната служба на Обединеното кралство по-рано прогнозира, че целта от 1,5C може да бъде надмината за период от една година, а други водещи организации за мониторинг на климата казаха, че настоящите нива на отопление остават в границите, очаквани от компютърните модели.
Рязкото повишаване на температурите през последната година обаче изненада много учени и породи опасения относно възможно ускоряване на нагряването на атмосферата.