ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Португалия ще изпрати танкове "Леопард 2“ на Украйна, заяви премиерът Антониу Коща, без да уточнява колко бойни машини ще бъдат изпратени, съобщава Ройтерс.
Коща добави, че Португалия води преговори с Германия за получаване на части, необходими за ремонта на редица неработещи танкове "Леопард" в инвентара на португалското въоръжение, предава БНР.
"В момента работим, за да можем да предоставим някои от нашите танкове. Знам колко танка ще бъдат изпратени в Украйна, но това ще бъде обявено в подходящ момент", каза Коща пред португалската агенция Lusa по време на пътуване до Централноафриканската република.
От кабинета на Коща не отговориха веднага на искане за коментар, отбелязва Ройтерс.
Адмирал Антониу Силва Рибейро, началник на португалските въоръжени сили, заяви през миналия месец, че Португалия разполага с 37 танка Leopard 2, но местните медии съобщават, че повечето от тях са неработещи.
Португалия работи с Германия, за да получи частите, необходими за ремонт на танковете, които не са в експлоатация, каза Коща, добавяйки, че се надява да ги достави на Украйна до края на март.


