И САЩ се намесиха в скандала с четенето на Корана в „Света София” в Истанбул
След разменени ноти между Гърция и Турция, последва препоръката на Вашингтон да се зачитат традициите и историята на базиликата
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В началото на месеца Гърция и Турция влязоха в поредния скандал, след като Анкара реши да използва древната базилика „Света София” в Истанбул като място за четене на корана по време на свещения за мюсюлманите месец Рамазан, припомня „Български новини”.
Четенето се случи да първи път от 85 години насам, след като храмът е бил превърнат в музей от светското правителство на Ататюрк. Последва много остра реакция на Атина. „Ние осъждаме като регресивен акт четенето на Корана в църквата „Света София” в Истанбул от турските власти, по повод на Рамазан”, се казва в нарочно изпратена до Анкара нота.
„Мании, граничеща с фанатизъм, са мюсюлманските ритуали в паметник на световното културно наследство.. Те са неразбираеми и разкриват липса на уважение и връзка с реалността. Освен това, тези действия не са съвместими с модерни, демократични и светски общества” пише още в нотата.
Последва и ответната реакция на Анкара, в която се каза, че Гърция трябва да покаже благоразумие, а освен това не разрешава изграждането на джамия в Атина и постоянно се намесва в религиозните свободи на турското малцинство в Западна Тракия.“
Малко по- късно тонът на Атина омекна, като външно министерство обяви че четенето на религиозен текст само по себе си не е неуваоени е трагедя, но провокира християнския свят.
Междувременно скандалът прескочи и Атлантика и се стигна до изявление на американския държавен департамент. „Ние ще насърчим Турция да запази „Света София” по начин, който зачита традициите, а също и нейната сложна история”, заяви заместник-говорителят на Държавния департамент на САЩ Марк Тонер, изразявайки твърдото неодобрение към акта. Така Вашингтон показа недвусмислено на чия страна е в този спор.
Въпреки това, сред гръцкото общество се таи страх, че рано или късно, храмът ще бъде превърнат в джамия, а това е част от плановете на Ердоган да засили падащата си популярност сред все по-ислямизиращото се население на страната си.