Ивайло Дражев пред ПИК: Със стоплянето на времето ще дойдат проблемите на това управление и на неговия основен радетел от "Дондуков" 2

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Война между изпълнителната и съдебната власт. Премиерът Кирил Петков обикаля из Съдебната палата с изрезки от вестници и предава черни списъци на прокуратурата с имена за саморазправа и зове главния прокурор да си подаде оставката.
В същото време темата за Северна Македония някак беше изтикана на заден план. По нея провокациите от страна на Скопие не стихват и се вихрят всеки ден. Президентът Румен Радев пък дори направи забележка на Кирил Петков, че бил избързал с посещението си в македонската столица.
По тези актуални въпроси агенция ПИК потърси за коментар бизнесмена Ивайло Дражев, който е и член на Сдружението с нестопанска цел "Моя страна България", което внесе искане за референдум, като един от въпросите в него е именно свързан с Македония. С него разговаря Ивайло Атанасов:
- Г-н Дражев, как ще коментирате войната между министерския съвет и прокуратурата?
- Разбирам, че има фиксация върху 19 ли са, 20 ли са лица в тази държава, които били единствените носители на корупцията. Все още обаче не мога да разбера защо никой от управляващите досега не е започнал да се занимава персонално с кметовете на първите 50 общини в България, през които не е тайна, че са минали евросредства за над 7-8 млрд. лв.
При условие че се говори за корупция, всички много добре знаят на местно и общинско ниво какво застрояване в зелени площи има, за какво грабене от обществени поръчки, от фиктивни сделки и дарения става въпрос.
- А за какво наистина става въпрос?
- По моя информация богат лобист, бивш нефтен търговец, който в момента е гуруто на "Дондуков" 1, е поел ангажименти към кметовете на десет от големите, най-големите общини, да ги пази от набезите на изпълнителната власт. Има някаква сделка.
Обърнете внимание - през последните 6-7 месеца нито един от служебните членове на правителството, нито досегашните стопани на "Дондуков" 1 не е започнал да се занимава с огромния грабеж по общините.
Краде се на поразия! Градовете се презастрояват в съществуващите им граници, инфраструктурата се унищожава, а гражданите са принуждавани да плащат "Синя зона". Че то най-накрая и в селата около големите градове ще има "Синя зона"!
- Да се върнем на войната между властите и напрежението между министерския съвет и прокуратурата от последните дни...
- Всичко това, което изброих, идва на фона на една ожесточена словесна война между министерския съвет и прокуратурата. Никой обаче нито от едната, нито от другата страна не поглежда какво става в общините и какъв грабеж се вихри там!
Много хора през последните 20 г. в тази държава от държавни и общински служители станаха милионери. Някои даже и са с имунитет в Народното събрание!
Апелът ми към т.нар. борци с корупцията е да чуем името на поне един кмет или заместник-кмет. Поне да бях чул някой обвинен или поне вкаран в съдебната зала, за да го съдят.
В първите четири града няма нито едно обвинено лице, изключая един пловдивски кмет, никой друг, нито един служител на възлови постове, които са разрешавали строителство и различни сделки, няма нито едно обвинено, а да не говорим и за осъдено лице.
Ето това е дневният ред на обществото. И вместо да се занимават с него, те по цял ден се дърлят и се занимават с глупости. Аз разбирам, че има фиксация върху специализираното правосъдие, но ми се струва, че абонати на спецправосъдието могат да бъдат поне едно 50 кмета и всичките им подчинени, плюс областни управители и заместник-областни управители от предишните управления.
- Вие сте един от критиците на кабинета и на президента по въпроса за Македония. И през последните дни имаше изяви, интервюта, мнения и съвети, не липсваха и провокации от Скопие. Коментарът ви какъв е по тази така важна за всеки българин тема?
- Разбираме, че на някой му идва в главата едва ли не историческата комисия и въобще нашата история и нашите революционери, каквито са Гоце Делчев, Даме Груев, всичките ни възрожденци и революционери, свързани с македонския край, каквато е точната формулировка за измислената държава Северна Македония, нашите псевдоглобалисти са решили скрито да направят най-голямото предателство в нашата история.
- Преди няколко дни в агенция ПИК вие съобщихте новината, че сте внесли искане за референдум и един от въпросите, е именно свързан със Северна Македония. Докъде стигна вашето искане? Има ли отговор от страна на институциите?
- Действително мога да дам малко повече информация какво движението "Моя страна България" направи в президентството, в министерски съвет и в Народното събрание. Отвсякъде имаме входящи номера и подробна информация са ни върнали, че и предложенията за референдума, и за измененията, които предлагаме в Закона за енергетиката, са разпределени по ресорните комисии. Оттук нататък ще видим кои са националните предатели, които ще ги спрат или няма да ги подложат на гласуване.
Най-скандалното в действията на северномакедонците, които си въобразяват, че са някакви наши прабаби, та те, северномакедонците, са решили, че нашият трибагреник може ей така свободно да се маха от нашите паметници там. Македония винаги е била изконна българска територия.
Няколко чужди шпиони през 1992 г. направиха глупостта да признаят някаква държава Македония. То в момента няма такава държава. Има някаква територия, която се нарича Северна Македония. Българският парламент трябва да разгледа отново декларацията си от 1992 г. - какво е признала България, какво означава тази декларация и какъв правен ефект има тя върху договора, който подписаха предните редовно управляващи. Този договор отвори още повече кутията на Пандора, защото и той не е направен както трябва. В него има едни общи клаузи, които дават възможност на някои измислени герои около Вардар да си го тълкуват и независимо какви ги вършат България им е длъжна да им отвори вратите навсякъде.
- Какво предлагате като решение по този въпрос, по този проблем. Какво бихте посъветвали нашите управляващи?
- Министерският съвет и министър-председателят трябва много да внимават къде стъпват, какво пипат и какви изявления правят, ако не искат като се постопли времето хората да излязат по улиците. Постопли ли се, хората ще се сетят, че могат да излязат навън. Досега беше лесно - беше студено, имаше сняг и народът по улиците не искаше да събира студа пред министерски съвет и президентството.
Струва ми се, че със стоплянето на времето ще дойдат проблемите на това управление и на неговия основен радетел, онзи от "Дондуков" 2. Истината е - и никой не трябва да му я спестява, въпреки че се опитва да я замазва с някакви изявления, че били прибързани посещенията в Северна Македония. Ами той кого приемаше в президентството? Да не би да приемаше някой друг? По негова инициатива се изсипа в президентството половината скопски елит и политичари. Кой им даваше кураж, че може с едно вписване на българите в Конституцията на Северна Македония да изчерпат всички клаузи и задължения по този договор за добросъседство. Приемаше ги Радев, само Радев и никой друг.
Вина носят и предишните управляващи, това не трябва да се забравя. Те подписаха договор, който е скандален и който дава на северномакедонците да се упражняват и да си мислят, че те са изпълнили всичко, а ние сме виновните, че не могат да се докопат до еврофондовете.
- Значи предричате големи протести у нас заради Македония?
- Оттук нататък нашето сдружение "Моя страна България" се подготвя за националния празник 3 март за протести. Ще говорим и с всички партии, които имат желание, да раздрусаме властта и да предизвикаме замразяване в преговорите с онези от Скопие. И то искаме замразяване на преговорите с железни основания - става въпрос за поругаването на българската история, непрекъснатите провокации и от на най-високо държавно равнище.
Президентът им казва, че за Гоце Делчев има неопровержими данни, че е българин, а после се появява министър-председателят им и казва, че никога не можело да се обсъжда какъв е Гоце Делчев.
Всичко това в един момент ще избухне. И ако българските власти са решили да продължат с тази срамна страница, наречена Северна Македония, защото ние няма какво да преговаряме с тях. Със Скопие няма поле за преговори, докато не си оправят учебниците, не си оправят училищата, не променят тона и не вземат всички български революционери на паметниците им, изрично да бъде посочено, че това са българи. Няма как Северна Македония да има право на самоопределение и да говори за своя идентичност след 1945 г., а същевременно българите, които са се борили за освобождението на район Македония през 1945 г., да нямат право на самоопределение.