Ивайло Калфин за Шенген: Правителството си поставя в плана задачи, които не зависят от него
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ивайло Калфин, бивш вицепремиер и бивш външен министър, директор на Европейската фондация по подобряване условията на труд и живот, заяви пред БНР, че България много отдавна е готова за Шенген.
"Това е признато с редица изявления на ЕК и ЕП. Проблемът в момента е в две страни членки - Австрия и Нидерландия. По вътрешнополитически причини те не допускат разширяване на Шенген с България и Румъния", каза той.
ЕС е огромна машина за преговори, отбеляза още той и посочи, че страната ни не се възползва достатъчно ефективно от този инструментариум.
Шенген има нужда от дълбоки промени, отбеляза Ивайло Калфин.
"Направен е, когато не е имало такъв миграционен натиск върху Европа. Това е тема, която се обсъжда от европейските законодатели, но по нея няма консенсус. Съгласието означава страните, които са вътрешни, да понасят еднакво тежестта с външните. Австрия е една от държавите, които блокират това нещо".
Не можах да разбера как правителството си поставя в плана задачи, които не зависят от него, подчерта Калфин.
"Кабинетът не може да обещае членство в Шенген до края на годината и членство в еврозоната от началото на 2025-а. Най-вероятно и двете няма да се случат. За еврозоната не бих поставил дата. Това е сложен процес. Свързан е и с вътрешна кампания и подготовка, и с външна. Избрахме най-ранната теоретично дата, но не виждам какви гаранции има", обясни Калфин.
Той коментира възможността "Лукойл" да внесе в хазната сумите, искани от правителството.
"Сумите, които се искат от "Лукойл", са свързани с данъци, които те дължат към края на годината. Няма забавяне на изплащането към момента. Въпросът е и какви законови основания има да се иска това нещо. Може би някой си е харесал рафинерията и ще търси как да смени собствеността", каза той. И посочи, че има единна европейска политика по въпроса с руските енергийни ресурси.
"Тя е към намаляване на енергийната зависимост на Европа от Русия, която беше около 40%. За България има дерогация. Тя е до следващата година. Не виждам какво по-ясно може да има", поясни той.
Единна европейска политика има и по въпроса за случващото се в Близкия изток, каза Калфин.
"Външните министри в ЕС настояват за хуманитарно спиране на военните действия, за да се достави помощ. Приема се, че е нормално да има ответен отговор на Израел, но трябва да се пази цивилното население", обясни той.