Иван Гешев: Въпросът за Nexo "Защо сега?" непрекъснато се задава - слушаме го и за Божков, и за КТБ. Имаме защитен свидетел (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
От началото на мандата ми мен ме интересуват само и единствено важните за гражданите проблеми. Така е било от началото на мандата ми и ще продължи до края. Това заяви пред БНТ главният прокурор Иван Гешев.
"Балансът се нарича върховенство на закона. Не може в една демократична страна, член на европейското семейство, да се съобразява с политиците. От друга страна няма как да искаме правова държава и да има опит на българските политици да овладеят съдебната власт, за да я използва за едни нелегитимни практики", заяви още той.
Той даде и пример със закриването на Спецпрокуратурата: "Под знамето на борбата с корупцията закрихме институцията, бореща се с корупцията".
Главният прокурор изтъкна, че неговите правомощия могат да бъдат променени само от Велико народно събрание. Относно искането за разследването на главния прокурор на ПП, ДБ и БСП, той заяви, че не държи на своите правомощия, но предложените законодателни промени представляват "извънредно законодателство". "За мен и четири човека не може да бъде променено българското законодателство. Но пък защо да не се "гордея", че искат специално за мен да променят един закон", отбеляза иронично той.
Гешев коментира и детайлите за промяна на закона, предлагани от правосъдния Крум Зарков: "Въвеждането на механизъм за разследване на главния прокурор може да стане само с изменение на българската Конституция. Това е извънредно законодателство, за ограничен кръг хора и е в противоречи с конституционната практика и българската Конституция".
"ВКС каза - тези идеи са противоконституцоинни", подчерта Иван Гешев.
Главният прокурор уточни: "Тъжно е, ако този закон е предназначен за контрол върху съдебната власт. Това означава, че в България няма демокрация и не се спазват основни демократични принципи. Но явно този закон е направен точно за това - да може да се контролира българската съдебна власт. В постигане на дребни политически цели ние уронваме държавността".
Той отбеляза още, че не се притеснява да има конституционно мнозинство, което да иска нов контрол върху главния прокурор: "Надявам се да има конституционно мнозинство, за да приключи политическата нестабилност. Мен не ме притеснява механизмът за разследване на главния прокурор, но това по същество е механизъм за овладяване на политическата власт и постигане на репресии с дългосрочен ефект. Няма да се връщам в 50-те години по времето на лагерите, 89-та или преди 9 септември. Всеки български прокурор може да разследва българския главен прокурор, всеки компетентен според българския Наказателен кодекс".
Относно скандала Nexo той бе категоричен: "Този въпрос защо сега, а не по-късно постоянно се задава - слушам го за Божков, за КТБ, той постоянно се задава. Този случай е образуван през септември месец пи ще кажа следното - когато и да се направи нещо - то е или преди, по време или връчване на мандат. Ако ние се съобразяваме с политическите последици, значи не сме правова държава. Добре би било да се разследват политическите "приятели" и спонсори на политическите партии, но то да става във време, което няма да "попречи" на въпросните политици или партии", отбеляза отновмо с ирония той.
"Да се научат тези хора - от 2016 г. прокуратурата не е централизирана. Реформата започна точно от неговия съратник (б.р. на ген. Атанас Атанасов от ДБ, който бе гост в студиото преди Гешев) - министъра на Бойко Борисов -Христо Иванов. Извинявайте, ама това даже е обидно да се коментира юридически". Така той отговори на стандартните реплики на Атанасов, че главният прокурор има централизирана и авторитарна власт.
Той допълни, че не би могъл да прави предположения дали обвинените по аферата Nexo ще бъдат разследвани в САЩ и като криминални престъпници: "Това е едно мащабно разследване, което ще отнеме много време".
"Откакто съм главен прокурор, започнаха наказателни преследвания спрямо лица с огромен финансов ресурс. Мога да кажа, че по Nexo има защитен свидетел и му е осигурена защита от Министерството на правосъдието. Тренчев и съдружникът му са обявени за издирване. В най-скоро време - и чрез Интерпол. Съдейки по оборота на тази компания - 90 милиарда, могат да са навсякъде по света. Едва ли са в Албания, има доста по-приятни дестинации".
Той изтъкна, че се процедира "стандартно и еднакво спрямо всички лица" - че няма разлика дали става дума за Nexo, "къщата за гости в Барселона" или който и да е друг: "Стандартът се нарича закон. Стандартно походихме и към господин Кирил Петков за неговото гражданство. Когато политиката влезе в съдебната зала и съда, излиза правосъдието. Уронването на престижа на съдебната власт, за да бъде завладяна тя, последствията са за българските граждани. Цената я плащат всички български граждани".
Относно кюлчетата в къщата на Бойко Борисов, той заяви: "Има снимки на кюлчета и банкноти. Не са намерени кюлчета и банкноти. Единственият стандарт, който е заложен, е спазване на закона и неговите изисквания. Има ли доказателства, едно лице ще бъде привлечено като обвиняем. Днес едно лице ще посочи Борисов. Утре Борисов ще посочи вас. В никоя демократична страна не се прави така. Законът се спазва до запетайката".
Той заяви, че изказванията от вчера на Херо Мустафа "противоречат на истината" и подчерта, че не може да коментира думи на дипломати като поясни: "Съгласен съм с госпожа Мустафа за това, че трябва да се направи пълна съдебна реформа. Без да се промени цялата система, няма как да е ясен продуктът накрая, който очаква българският гражданин и това се нарича справедливост".
"Поредната хибридка, как прокуратурата не разкрива престъпления, не е вярна. МВР разкрива престъпленията и ги представя на прокуратурата, след това прокурорът повдига обвинения. Това е една система, която трябва да бъде реновирана изцяло".
Относно разработката "Градинарят", свързана с името на ексвътрешния министър Бойко Рашков, той заяви: "За себе си мога да гарантирам, че нямам имение, което да налага да имам градинар. Информацията, която трябва да се даде по този случай, ще я даде Софийска градска прокуратура и ще даде информация за всичко, което няма да наруши презумпцията за невиновност". В конкретика влизат и излизат наблюдаващите прокурори и говорителят на прокуратурата. Разберете, не е моя работа, по стотици хиляди проверки в държавата, да разяснявам конкретни случаи. Аз трябва да спазя Конституцията. Конституцията, която промени министърът на господин Бойко Борисов - Христо Иванов. Защото не е логично един човек като стане прокурор, да стане престъпник, а като стане съдия - да е ангел".
"Нямам политически амбиции. Винаги съм искал да се боря с престъпността в интерес на българските граждани. Правил съм го и ще продължавам да го правя", заяви още Иван Гешев.
На въпрос какво ще предприеме българската прокуратура за побоя над българина в Охрид, той заяви: "Свързах се с македонския главен прокурор. Той ме увери, че се работи активно. Задържани са две или три лица. Доколкото ми е известно, и МВР министърът поддържа контакт със своя колега. За съжаление, сериозен проблем е речта на омразата. И ако ние с македонския народ като братски народ искаме да сме в европейското семейство, трябва да се борим с такива негативни явления".