ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Щастието на пловдивчани не се измерва в пари, а общинските финанси са в такава кондиция, че градът може да си позволи и 100-милионен заем. Това заяви кметът Иван Тотев по време на общественото обсъждане за поемането на общински дълг от 13,2 млн. лв., с който да се изградят 3 паркинга за 614 места и да се ремонтира подлезът до Чифте баня.
Дискусията предизвика сериозен интерес сред гражданите, експертите, общинските съветници и представителите на местната власт. В залата на местния парламент дойдоха над 70 души, което говори за голям интерес към обсъждането, проведено в разгара на отпускарския сезон, отбелязва "Марица".
Изненадващо за мнозина този път на дискусията дойде лично градоначалникът Иван Тотев. Той защити идеята за заема и рентабилността на обектите, които трябва да бъдат изградени с новия общински дълг.
Най-разгорещен се оказа дебатът за целесъобразността на трите паркинга, предвидени в проекта.
Още в самото начало на дискусията Слави Георгиев от групата на патриотите в Общинския съвет подчерта, че тегленето на подобен заем не е начинът, по който трябва да се решава проблемът с паркирането в града. Според него поемането на подобен дълг би било рентабилно и обосновано единствено за изграждането на далеч по-значими обекти като "Модър-Царевец".
Според градоначалника обаче проектите трябва да се разглеждат извън контекста на тяхната икономическа жизненост и финансова рентабилност. Иван Тотев няколко пъти подчерта, че проектите за буферните паркинги са част от стратегията на общината за намаляване на трафика в централната градска част.
За да мотивира инвестицията чрез поемането на общински дълг, кметът изтъкна, че през последните години приходите от синя и зелена зона растат и се очаква в края на 2019-а чистите приходи от дейността да надхвърлят 3 млн. лева, а до момента били 1,8 милиона. Той обаче не уточни каква връзка има това с евентуалната рентабилност и възможността за възвръщаемост на инвестиция от близо 10 милиона в малко над 600 паркоместа. Според него най-важното в случая е "щастието на гражданите", което нямало как да бъде измерено в пари.
Градоначалникът подчерта, че оставя Пловдив в такова фискално и кредитно състояние, че следващият кмет безпроблемно ще може да обслужва не 13, а 100 милиона заем. Отново обаче не обясни как това личи по приходите и разходите в годишната бюджетна рамка.