Иван Ченчев от БСП: Ексминистър Георгиева шокира нас и ГЕРБ в предишния парламент
Разчитам на преференциален вот от всички фенове на спорта
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Иван Ченчев е шести в листата на БСП в 24 МИР – София за предстоящите парламентарни избори. Бил е пресаташе на футболния клуб ЦСКА. Ченчев бе за няколко месеца депутат в предишния парламент и работи за разрешаване на проблема с базите на спортните клубове, но засега безуспешно.
- Г-н Ченчев, Стойчо Младенов призова привържениците на ЦСКА да гласуват за Вас на изборите. Какъв е потенциалът на феновете, очаквате ли силен вот за Вас?
- Първо, изключително съм благодарен на г-н Младенов за това, което направи. Благодаря и на г-н Иво Котев (спортният директор на ЦСКА), който ме подкрепи също минути преди това. Благодаря им за доверието. Познавам Стойчо Младенов и мога да ви кажа, че неговото доверие не се печели лесно. С него проведохме стотици разговори на тази тема, по проблема, който стои вече почти 25 години – знаете неравностойното положение, в което е поставен клуб като ЦСКА. Когато влязох в комисията за младежта и спорта (в предния парламент) аз се запознах с множество сигнали със същата, а и с друга проблематика. Ние внесохме закон, който гласи, че клуб, който е ползвал десет години дадена база, ще може да я ползва безвъзмездно, а не да я получи – и това е ключът. Нека хората не си мислят, че ще се раздават бази безразборно и някой ще се облагодетелства от това. Клубовете просто ще ползват базите, които държавата така или иначе изнемогва да поддържа. Според нашия проектозакон, клубовете ще могат да ползват безвъзмездно в срок, който ще се договори, но е записано – между 20 и 30 години. От друга страна вярвам, уповавам се и разчитам на привържениците на ЦСКА. Но разчитам и на привържениците на спорта като цяло. Не става дума само за футбола, а за условията, в които нашите спортисти се състезават. Мога да дам много примери в цялата страна. Надявам се на консенсус с другите партии в 43-о Народно събрание по въпроса.
- БСП в програмата за спорта има ли точка за това, което Вие предлагате?
- БСП очерта 12 червени линии, които са важни за България като цяло. Благодаря на ръководството на БСП, че ме изслуша в 42-о Народно събрание и че продължава да го прави.
- Дали обаче предложението за базите го има в предизборната програма на БСП?
- В тези стриктни червени линии, които са очертани, не е записано поради простата причина, че това са изключително важни 12 приоритета, за да може България да не фалира като държава.
- Значи ще трябва да се борите и вътре в партията?
- Аз Ви казах, че тя ми даде зелена светлина. Законът е готов, консултирал съм се с различни юристи и представители от най-различни сфери. Голяма помощ на мен и на Таню Киряков, които бяхме съвносители на закона в предния парламент, ни оказа и адвокатът на Обединени спортни клубове „Левски”. Т.е. работим за решаване на проблема на национално ниво, а не просто на даден клуб.
- Разговаряли ли сте с ГЕРБ по въпроса?
- Да, разбира се, както и с колеги от ДПС. Спортът не трябва да се оцветява в партийни окраски. Трябва в Комисията по спорта в следващия парламент да се сформира специална работна група от всички парламентарни партии, която да работи само и единствено върху този проблем. Но не само да работи, но и най-накрая да го разреши.
- Какво се случи в предния парламент, че предложеният от Вас закон не мина?
- Припомням, че беше предварително направена среща с представители на Обединени спортни клубове, неправителствени организации, привърженици с най-различна окраска. Събра ни ексминистър Марияна Георгиева. Там беше казано, че министерството има воля да реши въпроса за базите, след което ние вкарахме този закон. И за всеобща изненада, след като ни беше казано, че има воля, десет дни по-късно, когато го внесохме в комисия, се оказа, че министерството дава отрицателно становище. Вие сами разбирате, че има противоречие. Веднъж пред камерите беше обявено едно от министър Георгиева, а в комисията ведомството й излезе с отрицателно становище.
- ДПС може би са искали нещо в замяна?
- Нямам никаква представа, но останахме изненадани с колегите от ГЕРБ. С тях стояхме в комисията едни срещу други и много отчетливо си спомням, когато от министерството казаха, че имат отрицателно становище, и как се спогледахме с голяма доза изненада. Даже бяхме шокирани.
- Как гласуваха партиите в комисията?
- БСП беше „за”, ГЕРБ бяха „въздържал се”, ДПС бяха „против”, а „Атака” не присъстваха.
- Вие сте шести в листата на 24 МИР – София. Искате ли избирателите да гласуват преференциално за Вас?
- Да, аз водя една открита, почтена и доста достъпна кампания, за да съм близо до хората. Разчитам на лични срещи. Също и на представители на различни браншови организации.
- И призовавате преференциално да се гласува за Вас?
- Да.