ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Извънредното законодателство винаги е лоша идея, но не бих влязъл в конкретен коментар на идеята прокуратурата да може да спира търговски сделки. Това заяви министърът на правосъдието Христо Иванов.
Въпреки това, натоварването на прокуратурата с такива правомощия, не е добра идея. Трябва да направим функцията й много изчистена и ясна, а не да се връщаме към утвърдени модели от едно отминало време, подчерта Иванов.
Правосъдният министър обяви, че ще бъде създадено ново звено за борба с корупцията, което ще замени Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси. "Ще създадем ефективен орган, който да проверява имуществото и предпоставките за конфликт на интереси на висшия ешелон на властта", съобщи Иванов и поясни, че новата структура ще проверява имотното състояние на близо 6000 души.
Капацитетът на БОРКОР също ще бъде използван от това звено. Предстоят дебати около новия орган. Най-вероятно ръководството му ще се избира от Народното събрание, а до края на седмицата, ще има конкретни законодателни инициативи в тази посока. Иванов каза, че като гражданин няма как е доволен от работата на прокуратурата и не мисли, че има някой доволен.
"Затова говорим за реформа. Необходимо е да има равен стандарт за всички хора", подчерта той. Според Иванов въпросът е да изработим собствен модел за борба с корупцията. "В България сме създавали десетки антикорупционни органи. Можем да направим и музей на неработещите. Трябва да подпомогнем съществуващите органи, за да заработят", каза още правосъдният министър.


